Zamknij

"Snutki" z własnym miejscem pamięci

09:50, 06.09.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj
foto.: Gmina Jarocin

Plac przy Domu Wiejskim w Potarzycy nosi nazwę Zespołu Folklorystycznego „Snutki”. To dowód wdzięczności dla zespołu, który od 35 lat promuje nasz region na całym świecie.

 

- W tym roku przypada 35. rocznica działalności zespołu, dlatego, chcąc podziękować za reprezentowanie mieszkańców całej ziemi jarocińskiej na polskich i zagranicznych scenach, zwróciliśmy się do burmistrza Jarocina oraz Rady Miejskiej w Jarocinie z prośbą o nadanie takiej nazwy – uzasadnia Tomasz Radomski, sołtys Potarzycy.

Samorządowcy pozytywnie przychylili się do prośby lokalnej społeczności i tym sposobem plac przy Domu Wiejskim w Potarzycy nazwano na cześć Zespołu Folklorystycznego „Snutki”. Podczas uroczystości, która odbyła się przy Domu Wiejskim w Potarzycy odsłonięto pamiątkową tablicę prezentującą krótki rys historyczny i nazwę Zespołu Folklorystycznego „Snutki”. Tablicę odsłonili: Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina, Aleksandra i Jarosław Mendelscy, założyciele zespołu oraz Tomasz Radomski, sołtys Potarzycy.

Zespół Folklorystyczny „Snutki” powstał w 1984 roku przy Szkole Podstawowej w Potarzycy. Z inicjatywy nauczycielki tej szkoły – Aleksandry Mendelskiej. Od samego początku jest ona kierownikiem artystycznym zespołu.  Nazwa grupy pochodzi od białego haftu nasnuwanego. „Snutki” prezentują w swoim programie tańce ludowe z wielu regionów Polski, tańce narodowe oraz obrazki sceniczne. Zespół występował na przeglądach i festiwalach w kraju oraz w ponad 30 państwach Europy. Zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół składa się z trzech grup tanecznych: dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych oraz kapeli dziecięcej i kapeli dorosłych.  Od 1996 roku patronat nad zespołem sprawuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone