Zamknij

Jarocin Festiwal 2021 to nie tylko muzyka. Na te wydarzenia wejdziesz bez biletu

18:35, 15.07.2021 N.P Aktualizacja: 18:40, 15.07.2021
Skomentuj

Przed nami trzy dni wydarzeń okołofestiwalowych z warsztatami dla dzieci, spotkaniami z artystami i możliwością wypożyczenia wyjątkowej książki, którą będzie…. Człowiek. Nie tylko amfiteatr będzie stał otworem dla gości festiwalowych i mieszkańców Jarocina. Przekonajcie się, co, gdzie i kiedy będzie się działo.

 

Festiwalowe przedpołudnia w amfiteatrze

Festiwalowa strefa dziecka dostępna będzie w amfiteatrze od piątku do niedzieli. Od 11:00 do 15:00. Na dzieci czekać tam będą warsztaty oraz gry i zabawy muzyczno-literacko-plastyczne. Przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Jarocinie oraz Spichlerz Polskiego Rocka.

Ciekawą propozycją dla najmłodszych będą spotkania z artystami, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu. Nie usłyszymy, jak śpiewają. Poznamy ich z nieco innej strony. Będą czytać dzieciom. Z kim spotkamy się w jarocińskim amfiteatrze? Między innymi z muzykami zespołów: Luxtorpeda, Nocny Kochanek, Happysad, z Grzegorzem Kmitą Patyczakiem z zespołu Brudne Dzieci Sida,  a także z Darkiem Maleo Malejonkiem i Tomkiem Budzyńskim z zespołu Armia. Wydarzenie poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia, która – przy okazji – sprowokuje gości do tego, by podzielili się informacjami o swoich doświadczeniach czytelniczych i ulubionych książkach z dzieciństwa

Kto i kiedy będzie czytał? 

Piątek: 11.30 Luxtorpeda; 14.00 Patyczak

Sobota: 13.00 Nocny kochanek; 14.00 Malejonek

Niedziela: 11.00 Budzyński; 11.30 Happysad

Czytaniom partnerować będą animacje. Uczestnicy warsztatów wykonają literackie torby ekologiczne według własnych pomysłów plastycznych, inspirowanych literaturą dla dzieci i projektem „Mała książka – Wielki człowiek”. Wspólnie z dziećmi przygotowana zostanie też fotobudkowa ciuchcia. Warsztatom plastycznym towarzyszyć będą zajęcia ruchowe oraz tajemniczo brzmiący – zakodowany autobus. Projekt „Mała książka – Wielki człowiek” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin we współpracy z Instytutem Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Motylki, białe flagi i zielone żabki na „żywej wystawie”

Każdy z trzech dni spotkań w amfiteatrze poświęcony będzie jednemu z legendarnych zespołów. Pierwszego dnia będzie to dzień z Maanamem, drugiego – z Republiką, a trzeciego z zespołem GAGA/ Zielone Żabki.  Dzieci poznają historię grup, a wybrane utwory staną się inspiracją do pracy twórczej. Ze względu na stopień trudności zajęcia plastyczne będą przeznaczone dla dwóch grup wiekowych: młodszej od trzech do siedmiu lat i starszej od ośmiu do 13 lat. Oprócz artystycznych form, na uczestników będą czekały zabawy ruchowe, łamigłówki i niespodzianki.

Warsztaty z Maanamem (w piątek) zatytułowane zostały: „Szczęśliwe chwile to motyle”. Będą inspirowane utworem „Anioł”. Motyle, które stworzą dzieci, zagoszczą na specjalnie przygotowanej instalacji i stworzą „żywą” wystawę. Natchnieniem do drugich muzycznych warsztatów (w sobotę) będzie utwór „Biała flaga” Republiki. Powstałe podczas spotkania w amfiteatrze flagi i – charakterystyczne dla Republiki – biało-czarne pasy także wyeksponowane zostaną na „żywej” wystawie. Trzeciego dnia (w niedzielę) dołączą żabki inspirowane utworem „Młode wilki” GAGA/Zielone Żabki. Projekt realizowany jest przez Spichlerz Polskiego Rocka, we współpracy z Fundacją 750-lecia Jarocina i Gminą Jarocin.

Z EKO-logicznym akcentem

Każdego dnia animatorzy Fundacji RECAL, wyposażeni w plecaki do zbiórki pustych puszek, w okolicy amfiteatru prowadzić będą aktywną edukację, dotyczącą prawidłowej segregacji aluminiowych puszek. Dzięki plecakom pokażą, że zbiórka puszek jest całkowicie bezproblemowa. Dodatkowo akcja zwiększy ilość puszek, które trafią do recyklingu.

Z cyklu eko będzie też niedzielny spektakl „Calineczka – Magia tkwi w naturze”. W tej eko-akrobatycznej interpretacji znanej baśni główna bohaterka zmierzy się ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem odpadami. Początek widowiska o 10:30.

Wyjątkowe, żywe książki z przesłaniem

W festiwalowe przedpołudnia znajdzie się też coś dla nieco starszych. Jedną z propozycji jest projekt „Żywa biblioteka”, w którym będzie można uczestniczyć w amfiteatrze w sobotę od 11:00 do 15:00. Jeśli nie lubisz kogoś, bo wygląda trochę inaczej, albo sądzisz, że homoseksualista jest „nienormalny”, a katolik „nawiedzony” przyjdź do amfiteatru i „wypożycz” „Książkę”, którą tym razem będzie… Człowiek. „Książkami” będą reprezentanci grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji (wyznawcy różnych religii, osoby o różnych odcieniach skóry, z różnym stopniem sprawności fizycznej, różną orientacją seksualną, itp.), każdy będzie mógł zaprosić ich do rozmowy (ok. 15-30 min.) i zweryfikować swoje poglądy. Projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, we współpracy z Fundacją 750-lecia Jarocina i Gminą Jarocin.

Przedpremierowe spotkanie autorskie z Happysad…

…zaplanowano w amfiteatrze na niedzielę o 13:00. Świętowanie 20-lecia zespołu rozpocznie się na festiwalu w Jarocinie właśnie, a uczestnicy spotkania będą mogli przedpremierowo wysłuchać, jako pierwsi, odczytu fragmentów książki pn. „Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad”. Premiera książki zaplanowana jest na październik 2021 roku. Happysad opowiada własną historię z pomocą dziennikarki Żanety Gotowalskiej. Głos mają też fani grupy i współpracownicy, również ci, z którymi drogi zespołu się rozeszły. Jest tu miejsce na konflikty, rozstania, rozliczenie się z ludzkimi słabościami. Do tego opowieść o radzeniu sobie, kiedy na cały świat spłynęły koronawirusowe ograniczenia, z zakazem koncertów na czele.

W amfiteatrze znajdziecie też codziennie czytelnię festiwalową oraz stoiska giełdy winylowej, BPMiG Jarocin oraz SPR. Będzie można kupić płyty, książki, koszulki i gadżety.

Wystawy i panele dyskusyjne w Spichlerzu

Wiele będzie się działo także w Spichlerzu Polskiego Rocka. Przez trzy festiwalowe dni, w godzinach otwarcia muzeum, czynna będzie wystawa pt. „Zły (system)”. To odsłona kolekcji street artu ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie, na której pokazane zostały obrazy Dariusza Paczkowskiego, Simpsona, Czarnobyla i M-City.

Do wystawy nawiązywać będzie panel dyskusyjny pt. „Kultura oporu” z udziałem muzyka Dezertera – Krzysztofa Grabowskiego i artysty Dariusza Paczkowskiego oraz dra hab. Piotra Zańko, autora książki pt. „Pedagogie oporu”. Na wystawie „Zły (system)” prezentowane są m.in. obrazy Dariusza Paczkowskiego. Powstały one z użyciem szablonów z lat. 80. XX wieku. Wówczas były wyrazem sprzeciwu wobec systemu komunistycznego w Polsce. Czym są teraz, będzie można przekonać się biorąc udział w panelu zaplanowanym na sobotę o 12:00.

Także w sobotę o 12:00 odbędzie się wernisaż wystawy pn. „Polski punk 1978-1984”. Tak zatytułowana jest jedna z najlepszych w naszym kraju książek dokładnie ukazujących polski punk. Stworzona przez Adę Lyons – osobę, która od początku była częścią tego ruchu, uczestniczyła i tworzyła ją, uznając za część życia, nie mody. Część zdjęć wykorzystanych w książce zostanie zaprezentowana na wystawie, a opowie o nich Sławomir Pakos.

Każdego festiwalowego dnia będzie też można obejrzeć archiwalne filmy z koncertów, które grane były na festiwalach w Jarocinie w latach 80. XX wieku. Filmy ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie prezentowane będą w klubie Kontrapunkt, na parterze Spichlerza Polskiego Rocka, w godzinach otwarcia klubu.

Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza także na wystawę pt. „Z przeszłości Ziemi Jarocińskiej”, którą w czasie festiwalu można obejrzeć w ratuszu od 11:00 do 15:00.

Msza w ruinach kościoła

Tradycją jarocińskiego festiwalu stała się msza św. odprawiana w intencji zmarłych muzyków. W ruinach kościoła p.w. św. Ducha w Jarocinie w niedzielę o 12:00 będzie jej przewodniczył franciszkanin – brat Kordian Szwarc. Oprawę muzyczną liturgii zapewnią Tomasz i Stanisław Budzyńscy z zespołu Armia.

Po mszy, o 13:00, w ruinach zaplanowano spotkanie z siostrą Elizą Myk – dominikanką z Broniszewic, spod Pleszewa. Zakonnice, które prowadzą Dom Chłopaków, zasłynęły z filmiku, w którym chodzą, jak pingwiny. Podczas spotkania z dominikanką będzie można się przekonać, jaką jest niesamowitą osobą. 

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%