Zamknij

Niekonwencjonalne przypomnienie historii

15:59, 01.09.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj
foto.: jarocin.pl

Mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. O 18:30 rozpoczną się uroczystości patriotyczne w Gminie Jarocin. Potrwają aż do 3 września. Dni okupacji na naszym terenie przypominają też przystanki autobusowe.

 

O szczegółach obchodów II wojny światowej na ziemi jarocińskiej czytaj pod poniższym linkiem.

[ZT]255[/ZT]

Na przystankach w Jarocinie można obejrzeć wystawę fotografii. Przypomina ona wydarzenia z okresu okupacji zapoczątkowanej we wrześniu 1939 roku.

- Fundament wystawy stanowią dwie fotografie, których koloryzacji dokonał Mikołaj Kaczmarek, który specjalizuje się w przywracaniu kolorów czarno-białym, historycznym zdjęciom - mówi Sebastian Pluta., dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

„Odnowiony” wygląd otrzymało najbardziej charakterystyczne ujęcie przedstawiające moment wjazdu do miasta niemieckiego patrolu na rowerach. Miało to miejsce 6 września 1939 roku. Druga kolorowa fotografia przedstawia defiladę wojsk niemieckich na rynku w Jarocinie.

Wystawa została tak rozmieszczona, aby zdjęcia korespondowały z otoczeniem. Na przystanku przy ul. Wojska Polskiego znalazły się unikalne zdjęcia z wypędzeń mieszkańców miasta z 9 grudnia 1939 roku. Z kolei przystanek przy cmentarzu przy Al. Niepodległości przedstawia wiadukty kolejowe, wysadzone 3 września 1939 roku. Partnerem wystawy są Jarocińskie Linie Autobusowe, które użyczyły powierzchnie na przystankach.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone