Zamknij

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jarocin pamięta (ZDJĘCIA)

18:54, 13.04.2021 N.P Aktualizacja: 19:05, 13.04.2021
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Samorządowcy gminy Jarocin oddali dziś hołd polskim jeńcom, wywiezionym i rozstrzelanym 81 lat temu w Katyniu. Symboliczną wiązankę kwiatów na Skwerze Pamięci w Jarocinie złożyli Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina oraz Rajmund Banaszyński, przewodniczący rady miejskiej. O swoich poprzednikach poległych w Katyniu pamiętali także jarocińscy policjanci.  

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów Polaków, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Wśród 21.857 osób zastrzelonych w 1940 roku znaleźli się zawodowi oficerowie Wojska Polskiego oraz powołani pod broń rezerwiści: 107 naukowców, wykładowców polskich i europejskich uczelni, 1.040 nauczycieli szkół średnich i powszechnych, ponad 700 inżynierów, ponad 900 lekarzy i farmaceutów, dyrektorów klinik i ordynatorów oddziałów szpitalnych, ponad 700 prawników – sędziów, prokuratorów i adwokatów. Blisko 6.000 funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych. Wśród nich ciała 30 funkcjonariuszy z terenu powiatu jarocińskiego. Kilkudziesięciu duchownych. Zginęli także wynalazcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści, sportowcy i dziennikarze. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

O Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pamiętali także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. W ich imieniu okolicznościową wiązankę przy tablicy upamiętniającej 30 poległych policjantów, znajdującej się przy komendzie, złożyli insp. Krzysztof Rzepczyk, Komendant Powiatowy KPP w Jarocinie oraz podinsp. Marcin Pierzchalski, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, a także przedstawiciele NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego ZT w Jarocinie.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu. 13 kwietnia 1990 roku prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Zdjęcia ze złożenia kwiatów pod pomnikami znajdziecie w galerii pod artykułem.

[DAWNY]1618333501987[/DAWNY]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%