Zamknij

Bunt w sztuce. Zdalny wykład otwarty

16:37, 17.11.2020 | N.P
Skomentuj
REKLAMA

Częściowy lockdown pokrzyżował szyki instytucjom kultury, ale te nie zamierzają przestać pracować. Przynajmniej nie te w Jarocinie. Po bibliotece, która prowadzi zdalnie swój podróżniczy projekt pt. „Na walizkach”, przyszedł czas na Stowarzyszenie Jarocin XXI. Zaprasza ono na wykład otwarty pt. „Bunt w sztuce”. Odbędzie się on w czwartek, 19 listopada za pomocą internetu. Start o 17:00.

 

Albert Camus uczynił z buntu podstawową kategorię poznania. Wierzył, że tylko bunt sztuki konstruuje świat. Według niego to dopiero sztuka zbuntowana wprowadza nowe jakości artystyczne. Czy rzeczywiście tak było? Patrząc na historię sztuki, nie raz odnajdziemy przykłady buntu, sprzeciwu wobec akademickiego podejścia do malowanych obrazów. Wszak, gdyby nie bunt, Adama Jaźwieckiego i jego obraz przedstawiający maciorę być może nie mielibyśmy krakowskiej awangardy, a tym samym I i II Grupy Krakowskiej.  O tym więc, że bunt dawał powiew świeżości, nadawał nową perspektywę patrzenia nie trzeba przekonywać. Warto znać różne przejawy i oblicza buntu, bo znajdzie się w świecie sztuki i taki, który wyrasta z potrzeby politycznej manifestacji, ale i taki, który będzie opierał się wyłącznie na estetycznej rewolucji formy. O tym wszystkim, podczas wykładu otwartego pt. „Bunt w sztuce”, dokładnie opowie Agata Iżykowska-Uszczyk.

- Na wykładzie prześledzimy wszystkie przejawy buntu w sztuce, od tych najdawniejszych po te, które obecnie kształtują naszą świadomość estetyczną – zapowiada.

Odbędzie się on w czwartek, 19 listopada o 17:00. Aby w nim uczestniczyć wystarczy wejść na profil Stowarzyszenia Jarocin XXI na Facebooku.   

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Twórcy Stąd – nasze dziedzictwo kultury”. Realizuje go Stowarzyszenie Jarocin XXI  z dotacji w programie Kultura w Sieci Narodowego Centrum Kultury i  Gminy Jarocin. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz