Zamknij

Iście podróżniczy weekend w Jarocinie. Bez wychodzenia z domów

15:06, 13.11.2020 N.P Aktualizacja: 15:21, 14.11.2020
Skomentuj

Kulturalny lockdown? Tak, ale nie w Jarocinie. Nadchodzący weekend będzie bardzo intensywny mimo zamknięcia bibliotek, kina i muzeów. II Festiwal Podróżniczy „Na walizkach” przenosi się do internetu. Dzięki temu w trzy dni odbędą się cztery wydarzenia. Oprócz spotkań z podróżnikami także warsztaty dla dzieci.  

 

Podróżnicze – choć zdalne – szaleństwo w Jarocinie rozpocznie się w piątek. Warsztatami dla dzieci z Aleksandrą Dzik, alpinistką i przewodniczką górską. Zdobywczynią tytułu Śnieżnej Pantery, która jako pierwsza kobieta ukończyła bieg Elbrus Race na trasie ekstremalnej. Podczas spotkania młodzi słuchacze będą mieli okazję zapoznać się ze światem gór wysokich oraz alpinizmem. Poznają sprzęt używany we wspinaczce wysokogórskiej oraz zobaczą, jak należy go prawidłowo używać. Przy okazji poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach. Nie tylko tych wysokich, ale i tych niższych. Dowiedzą się jak przygotować się do wędrówki, aby była ona bezpieczna. Na spotkaniu nie zabraknie również zdjęć i filmów z wędrówek po górach. Warsztaty odbędą się 13 listopada o 17:00 na Facebook-owym profilu Biblioteki Jarocin.

Godzinę później – w piątek o 18:00 – również na Facebook-owym profilu Biblioteki Jarocin będzie miało miejsce spotkanie z Jankiem Melą pt. „Niemożliwe to tylko wymówka”.

- Nie znamy swojej siły, póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. Gdybym nie przeszedł wszystkich trudów, które mi się w życiu przydarzyły, nie uwierzyłbym, że ktoś taki jak ja może sobie z nimi dać radę. A skoro chłopakowi bez ręki i nogi może się przytrafić też tyle dobra, to każdemu może. Oczywiście trzeba się o to trochę postarać. Żaden ze mnie kaznodzieja, ale chętnie podzielę się tym, czego mnie nauczyli mądrzy ludzie. Mam spory dług wdzięczności do spłacenia, a dobro zawsze do nas wraca. Mówię to z doświadczenia – najmłodszy zdobywca dwóch biegunów zaprasza na spotkanie.

Za to Łukasz Dembiński i Darek Mikłasz mają muzyczną propozycję dla najmłodszych miłośników podróży. To członkowie kolektywu Foliba, z którym przez ostatnich 15 lat zagrali ponad 700 koncertów w Polsce i za granicą (Czechy, Niemcy, Austria, Teneryfa, Maroko, Mołdawia). Prowadzą autorskie warsztaty gry na afrykańskich bębnach w całym kraju. Członkowie zespołu Foliba podróżowali do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach u źródeł od najlepszych muzyków. Na warsztaty obowiązują zapisy. Odbywają się tutaj. Trwają do 18:00 13 listopada. Osobom zarejestrowanym zostanie mailowo przesłany link do spotkania. To odbędzie się 14 listopada o 14:00.

Za to w niedzielę, 15 listopada o 17:00 prawdziwa gradka dla miłośników gór. Na Facebook-owym profilu Biblioteka Jarocin odbędzie się spotkanie z Adamem Bieleckim.

To członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na pięciu kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri, 7.010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8.463 m. 9 marca 2012 roku, wraz z Januszem Gołąbem, dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8.068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy amerykański portal Explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012 roku) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 roku). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 roku, razem z Jackiem Czechem, podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, 8.125 m. Uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, a także bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 16 lipca 2018 roku, razem z Felixem Bergiem, wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8.035 m. Odznaczony m. in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. W 2017 roku ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

Projekt „Na walizkach” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminę Jarocin.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%