Zamknij

Dwa dni. Dwa święta. Dwa pomniki. Morze historii i ci, którzy nie zapominają (ZDJĘCIA)

11:54, 02.09.2020 N.P Aktualizacja: 12:39, 02.09.2020
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Minęło 81 lat od wybuchu II wojny światowej i 40 lat od powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Obydwie te rocznice świętowano w Jarocinie oraz powiecie jarocińskim.

 

Delegacja Gminy Jarocin, pod przewodnictwem burmistrza Adama Pawlickiego, w asyście służb mundurowych, upamiętniła bohaterskich obrońców Polski w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Symboliczną wiązankę kwiatów samorządowcy złożyli na Skwerze Pamięci w Jarocinie. O poległych pamiętały też władze powiatu. W tym samym miejscu kwiaty złożyli także przedstawiciele Zarządu Powiatu Jarocińskiego.

1 września 1939 roku dokładnie o 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Tego samego dnia rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony zostaje na terenie całej Polski stan wojenny. W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1,7 mld. ludzi z 61 państw. W wyniku konfliktu zginęło około 60 mln osób, w tym 6 mln obywateli Polski.

Władze miasta i powiatu wspólnie świętowały 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność’. Przy obelisku „Solidarności” przy ul. Wyszyńskiego w Jarocinie, gdzie wartę pełnili harcerze, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. W uroczystości wzięli udział członkowie i sympatycy „Solidarności” z Jarosławem Lange – przewodniczącym zarządu regionu na czele – oraz samorządowcy. Gminę Jarocin reprezentowali: Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina oraz radni miejscy. Z ramienia powiatu przy pomniku pojawili się Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego, Jacek Jędrzejak, skarbnik powiatu jarocińskiego oraz Jan Szczerbań, przewodniczący rady powiatu. Symboliczne złożenie kwiatów poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie.

40 lat temu w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej podpisano porozumienia między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Miały one ogromny wpływ na gospodarkę i sprawy społeczne w Polsce. Stoczniowcy, górnicy i hutnicy sprzeciwili się PRL-owskiej władzy i strajkami wywalczyli swobody, o których w innych krajach znajdujących się w oddziaływaniu ZSRR były tylko w sferze marzeń. Te wydarzenia otworzyły drogę do upadku komunizmu w Europie. Za symboliczną datę Sierpnia 1980 przyjmuje się 31 sierpnia – podpisanie porozumienia w Gdańsku. Od 2005 roku tego dnia obchodzony jest Dzień Solidarności i Wolności.

Zdjęcia z obchodów tych dwóch ważnych dla Polaków rocznic zobaczcie w galerii pod artykułem.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%