41 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, w Polsce doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Dziś odbyły się jarocińskie uroczystości rocznicowe, w których wzięli udział członkowie i sympatycy „Solidarności” oraz samorządowcy.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie. Następnie, przy obelisku „Solidarności”, gdzie wartę pełnili harcerze, zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. Delegacji Gminy Jarocin, wśród których byli radni miejscy, przewodził Bartosz Walczak, zastępca burmistrza miasta. Na uroczystości nie zabrakło też przedstawicieli samorządu powiatowego. Z Lidią Czechak, starostą powiatu jarocińskiego, na czele.
Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych 31 sierpnia 2005. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz