Zamknij

Kto wysadził pałac w powietrze? Świadkowie poszukiwani (ZDJĘCIA)

N.P 14:23, 10.01.2021 Aktualizacja: 12:19, 26.10.2025
Skomentuj Kto wysadził pałac w powietrze? Świadkowie poszukiwani (ZDJĘCIA) foto.: Tomasz Cieślak

Trwają poszukiwania świadków wyjątkowo bezmyślnego czynu. Chodzi o wysadzenie w powietrze pałacu, który przez lata znajdował się w Kretkowie. Dzisiaj pozostały po nim już tylko ruiny.

 

Na początku XIX w. ówcześni właściciele Kretkowa – Skórzewscy przebudowali barokowy pałac Radolińskich i nadali mu cechy klasycystyczne. W takim stanie budynek przetrwał okres zaboru pruskiego I wojnę światową, II wojnę światową... Nie przetrwał Polski Ludowej, nie przetrwa III RP. Został bezmyślnie wysadzony w powietrze. I to pod bokiem ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do tego haniebnego czynu doszło w latach 80. XX wieku.

- W marcu 1983 roku dyrektor PGR Raszewy, nieżyjący już Janusz Waźbiński, któremu pałac podlegał, zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o rozbiórkę pałacu z powodu złego stanu technicznego obiektu, a kiedy nie otrzymał pisma z odpowiedzią, po prostu samowolnie nakazał go … wysadzić. Dokładna data tego wyjątkowo bezmyślnego i karalnego czynu nie jest znana, ale miało to miejsce najprawdopodobniej w 1985 roku – podaje Tomasz Cieślak.

Teraz poszukiwani są świadkowie tego wydarzenia lub osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na ten temat. W kręgu zainteresowań historyków są również fotografii pałacu i zabudowań dawnego majątku z lat 80.

Chcąc podzielić się swoją wiedzą oraz dokumentami na temat dziejów pałacu w Kretkowie należy kontaktować się z Tomaszem Cieślakiem. Można to zrobić za pomocą maila: [email protected].

Zdjęcia ruin pałacu w Kretkowie zobaczcie w galerii pod artykułem. 

[DAWNY]1618333873570[/DAWNY]

(N.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ejarocin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%