Zamknij

Pamięć o wypędzonych z Jarocina pozostała. Mimo pandemii i obostrzeń (ZDJĘCIA)

15:41, 08.12.2020 N.P Aktualizacja: 15:59, 08.12.2020
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Dziś przypada 81. rocznica rozpoczęcia przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa. Upamiętniono ją pod okolicznościową tablicą. Ta została umieszczona jednej ze ścian ZSP nr 1 w Jarocinie. Do tego budynku w grudniu 1939 roku spędzono Polaków. 

 

Przed rokiem Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła 8 grudnia Dniem Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach. Wówczas też Gmina Jarocin ufundowała okolicznościową tablicę na budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Podobna tablica, upamiętniająca mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy przyjęli do swoich domów jarociniaków, pojawiła się na ścianie budynku na opoczyńskim rynku.

 - To bardzo ważne, że ci, którzy pamiętają te trudne czasy, zechcieli się podzielić swoimi wspomnieniami. Bez świadectw o tym, co się tutaj działo, bez niekiedy z bólem odtwarzanych wspomnień, nie bylibyśmy świadomi tej zbrodni, której okupanci niemieccy dokonywali również na terenie Ziemi Jarocińskiej – podkreśla burmistrz Adam Pawlicki.

Jak wyglądały obchody pierwszego Dnia Pamięci o Wypędzonych Jarociniakach? Możecie sobie przypomnieć klikając w poniższy link.

[ZT]520[/ZT]

Dzisiaj – mimo pandemii – pamiętano o wypędzonych. Delegacja w składzie: Bartosz Walczak, wiceburmistrz, Rajmund Banaszyński, przewodniczący rady miejskiej oraz Elżbieta Kostka, radna rady powiatu jarocińskiego, złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Przypomnijmy, że 8 grudnia 1939 roku Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. franciszkanów, dziś budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Właścicieli ziemskich, urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy. 9 grudnia, pod eskortą niemieckich żołnierzy, jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m.in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa i wielu innych miejscowości.

W pierwszym transporcie w grudniu 1939 roku w wagonach bydlęcych i towarowych zostało wywiezionych około 1.200 mieszkańców powiatu jarocińskiego. Znaleźli się wśród nich Franciszek Basiński – tymczasowy burmistrz Jarocina w listopadzie 1918 roku i Edmund Rogalski – burmistrza Jarocina w latach 1925-1939, wraz z rodzinami. Już wcześniej, bo w październiku 1939 roku, z Jarocina do łódzkiego getta wywiezionych zostało prawie 60. jarocińskich Żydów. Od grudnia 1939 roku do połowy 1941 roku Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego ponad 3.600 osób.

Zdjęcia ze złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wypedzonych jarociniaków zobaczcie w galerii pod artykułem. 

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%