Zamknij

W Jarocinie poznamy najlepszego ekstremalnego drwala w Polsce

17:29, 03.09.2024 źródło: STIHL TIMBERSPORTS® Aktualizacja: 17:35, 03.09.2024
Skomentuj Fot.: STIHL TIMBERSPORTS® Fot.: STIHL TIMBERSPORTS®

Przerąbanie potężnej kłody siekierą, a następnie odcięcie dwumetrową piłą idealnie równego krążka to dla przeciętnego człowieka zadanie przynajmniej na kilka godzin wytężonej pracy, po której przez kilka dni trzeba leczyć zakwasy. Najlepsi drwale w naszym kraju są w stanie to zrobić w pół minuty. Nie wierzysz, że to w ogóle możliwe? Już 7 września na polanie przy ul. Maratońskiej w Jarocinie będzie niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy zobaczyć najlepszych drwali ekstremalnych w Polsce i przekonać się, kto zostanie mistrzem Polski STIHL TIMBERSPORTS® 2024! Przyjdź i zobacz wyjątkową kombinację siły, techniki i ostrego jak brzytwa sprzętu do rąbania drewna, która pozwala przekraczać zawodnikom granice ludzkich możliwości.

 

Sportowe cięcie i rąbanie drewna, czyli ekstremalne zawody dla drwali, to dyscyplina sportowa z długimi tradycjami. Mówi się, że do pierwszej rywalizacji w tym sporcie przystąpiono w 1870 roku w Tasmanii, kiedy dwaj drwale założyli się o to, który szybciej zetnie drzewo. Stawką było 50 dolarów.

 

Wielkie show w Jarocinie

Sportowe cięcie i rąbanie drewna swe korzenie ma na Antypodach, ale również w naszym kraju jest coraz szybciej rozwijającym się sportem. Nasi reprezentanci w 2017 roku zostali drużynowymi wicemistrzami świata STIHL TIMBERSPORTS®, a dwa lata wcześniej pobili w tej konkurencji rekord Europy.

 

W Jarocinie emocji na pewno nie zabraknie, bo kibice będą mieli okazję zobaczyć zawodników z absolutnego światowego topu. Michał Dubicki i Szymon Groenwald, to jedni z najlepszych obecnie drwali ekstremalnych i w Jarocinie będą chcieli pokazać, że są w wybitnej formie. Pierwszy może się pochwalić tytułem wicemistrza świata w zawodach World Trophy 2023. Drugi to mistrz świata juniorów z 2023 roku.

 

7 września na polanie przy ul. Maratońskiej w Jarocinie odbędą się XXI Mistrzostwa Polski STIHL TIMBERSPORTS®. W tym formacie do rywalizacji staje 14 zawodników, którzy w pierwszej rundzie zawodów biorą udział w trzech konkurencjach: Underhand Chop (przerąbanie kłody, na której stoi zawodnik), Stock Saw (odcięcie krążka drewna z leżącej kłody za pomocą pilarki łańcuchowej), Standing Block Chop (przerąbywanie stojącej pionowo kłody drewna). W tej rundzie przyznawanych jest od 1 do 14 punktów i na tej podstawie powstaje klasyfikacja generalna. Po trzech konkurencjach ze stawki odpada sześciu zawodników.

 

W drugiej rundzie (ośmiu uczestników), rywalizacja toczy się w dwóch konkurencjach: Singlebuck (odcięcie krążka drewna z leżącej kłody za pomocą piły ręcznej) i Springboard (zawodnicy wspinają się na kłodę – wyrąbując w niej wcześniej kieszenie, na których umieszczają deski, a następnie odrąbuje wierzchołek kłody). W tej rundzie przyznaje się od 16 do 4 punktów, a punkty z rundy pierwszej i drugiej się sumują, co pozwala wyłonić finałową szóstkę, która przechodzi do rundy trzeciej.

 

W fazie finałowej jest tylko jedna, ale za to niezwykle efektowna konkurencja – Hot Saw. Startujący za pomocą potężnej piły mechanicznej (80KM), której praca silnika przypomina bolid Formuły1, odcinają z leżącej kłody trzy krążki. Tu można otrzymać od 18 do 3 punktów.

 

Zawodnik z najlepszym wynikiem, zdobędzie tytuł mistrza Polski STIHL TIMBERSPORTS®.

 

W trakcie zawodów kibice będą mogli podziwiać niezwykły sprzęt, potężne kłody drewna, a przede wszystkim wspaniałych atletów, którzy dodają określeniu „drwal” jeszcze bardziej imponującego wydźwięku. To gratka, której żaden fan sportu nie powinien ominąć!

 

Zawody Polish Trophy STIHL TIMBERSPORTS® są objęte honorowym patronatem Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Data:  sobota 7 września

Godzina: 13:00

Miejsce: polana przy ul. Maratońskiej w Jarocinie

Wstęp: darmowy

 

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

 

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

 

(źródło: STIHL TIMBERSPORTS®)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%