Jakub Grygiel został Mistrzem Polski w kolarstwie szosowym. Marcel Paterski w tych samych zawodach zajął trzecie miejsce. Obydwoje na co dzień trenują Victorii Jarocin.
Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w kolarstwie szosowym odbyły się w Raszkowie. Reprezentanci Jarocina nie mieli sobie równych. Rywali zostawili daleko w tyle.
W zawodach, które odbyły się w podostrowskim Raszkowie, rywalizowali kolarze z 273 drużyn – klubów i szkół z całej Polski – województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Konkurencje odbyły się w poszczególnych kategoriach wiekowych. Osobno dla uczniów i uczennic klas IV, V, VI, VII i VIII.
Jazdę indywidualną na czas rozegrano w sobotę na trasie Szczurawice-Raszków, gdzie przez kilka godzin kolejno zmagali się zawodnicy na dystansach 3 km lub 5 km.
Rywalizację kolarzy w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w kolarstwie szosowym, po jeździe na czas, zakończył niedzielny wyścig ze startu wspólnego. Jego uroczystego otwarcia na miejskim rynku dokonali: Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa oraz Lucjusz Wasielewski, prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego. Po wciągnięciu flagi narodowej na maszt odbyła się dekoracja zwycięzców sobotniej rywalizacji.
O 10:00 na trasę, która – podobnie jak w latach ubiegłych - biegła z Raszkowa przez Skrzebowę, Głogowę, kończąc pętlę na raszkowskim rynku, wyruszyła pierwsza grupa kolarzy. Jedno okrążenie to ok. 8 km. Tak jak w poprzedniej konkurencji, dystans dopasowany był odpowiednio dla dziewczyn i chłopaków w poszczególnych grupach wiekowych klas IV – VIII, od jednego do pięciu okrążeń.
Do Jakuba Grygla i Marcela Paterskiego płyną gratulację aż ze Stanów Zjednoczonych. Śle je Leszek Sibilski, polsko-amerykański socjolog, kolarz, działacz kolarski, pomysłodawca Światowego Dnia Roweru. W młodości, od 1971 roku, wyczynowo uprawiał kolarstwo torowe w zespole Victorii Jarocin. Był członkiem młodzieżowej kadry Polski w latach 1972–1980, mistrzem Polski juniorów w sprincie oraz wyścigach na 500 m i 1.000 m oraz brązowym medalistą Polski w sprincie seniorów (1979). W 1976 wybrany przez Polski Komitet Olimpijski kolarzem roku, dwukrotnie uznany sportowcem roku województwa kaliskiego. W 1983 zakończył wyczynowe uprawianie sportu i został aktywnym promotorem kolarstwa.
Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w kolarstwie szosowym w Raszkowie odbyły się już po raz dziewiąty. Organizatorami imprezy byli: Ministerstwo Sportu, Wielkopolski Związek Kolarski oraz Gmina i Miasto Raszków.
[FOTORELACJANOWA]1558[/FOTORELACJANOWA]
0 0
Gratulacje spłynęły również do srebrnego medalisty jazdy na czas, Jakuba Pastora