Zamknij

Jaskier azjatycki – co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na uprawę tej rośliny?

14:40, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:41, 22.06.2022

Jaskier azjatycki jest to wyjątkowo efektowna roślina ogrodowa (czasem uprawia się ją także w doniczkach), która w naturalnych warunkach występuje w krajach śródziemnomorskich, a także w południowo-zachodniej Azji. Co należy wiedzieć o tej roślinie? Jak uprawiać jaskra azjatyckiego, żeby w pełni cieszyć się jego walorami ozdobnymi?

Jaskier azjatycki – podstawowe informacje

Jaskier azjatycki to ozdobna roślina, którą zaliczamy do rodziny jaskrowatych. Jest o uprawiany ze względu na bardzo efektowne kwiaty, których średnica wynosi około 5 centymetrów. Kwiaty jaskra mogą przybierać barwę czerwoną, żółtą, pomarańczową, różową i białą. W ich wnętrzu znajdują się brązowe słupki i pręciki. Jaskry posiadają bulwiaste, mięsiste korzenie. W sprzyjających warunkach osiągają do 40 centymetrów wysokości. Liście rośliny mają pierzasty kształt. Owoc to natomiast niełupka z zagiętym dzióbkiem. Większość jaskrów kwitnie wczesną wiosną. W naturalnych warunkach rośliny te możemy spotkać w zaroślach, na stepach, w lasach, a także na pustyniach i obszarach półpustynnych.

Jaskier azjatycki – od czego zacząć jego uprawę?

Jako, że jaskier azjatycki jest rośliną wywodzącą się z krajów o klimacie tropikalnym, nie jest w stanie przetrwać silnych mrozów. Z tego względu w Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Jeżeli chcemy cieszyć się nim również na drugi rok, konieczne jest jego wykopanie i przeniesienie do pomieszczenia.

Zdaniem doświadczonych ogrodników jaskier azjatycki należy do roślin nie sprawiających większych problemów w uprawie. Istotne jest jednak zapewnienie mu słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska (dostęp do słońca jest warunkiem obfitego kwitnienia). Jeżeli decydujemy się na posadzenie jaskra w swoim ogrodzie, musimy liczyć się z koniecznością jego regularnego podlewania (roślina ta ma dość duże zapotrzebowanie na wodę).

Gleba dla jaskra azjatyckiego nie musi być nadmiernie żyzna, ważne jest jedynie, żeby była przepuszczalna. Ciężkie, podmokłe podłoże to duże ryzyko gnicia korzeni.  Idealnie sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta, średnio wilgotna, o obojętnym lub lekko kwaśnym. Jeśli zamierzamy wykopywać roślinę przed zimą, dobrą praktyką jest posadzenie jej w ażurowej doniczce (użycie doniczki zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia korzeni).

Jaskier azjatycki nadaje się do uprawy na balkonach, tarasach, a także na parapetach. W przypadku takich upraw zaleca się zasilanie rośliny przy użyciu nawozu wieloskładnikowego.

Choroby, które mogą zagrażać naszym uprawom jaskra azjatyckiego to szara pleśń lub mączniak. Można ich uniknąć stosując opryski i uważając, żeby nie podlewać roślin nadmiernie.

Jeżeli jesteśmy mało doświadczonymi ogrodnikami, najłatwiej będzie nam uprawiać jaskry z sadzonek. Jednocześnie jak najbardziej możliwa jest uprawa z nasion (możemy je kupić w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych).

Jak wybrać cebulki jaskra azjatyckiego?

Osoby, którym zależy na wykorzystaniu walorów ozdobnych jaskra azjatyckiego w swoim ogrodzie (lub na balkonie), powinny zdecydować się na zakup wysokiej jakości cebulki. Ma to duże znaczenie, gdyż tylko z pełnowartościowych nasion wyrosną rośliny zdrowe i okazałe. Warto jest robić zakupy u renomowanych producentów nasion. Jednocześnie trzeba unikać robienia zapasów. Nie zamawiajmy więcej nasion niż jesteśmy w stanie jednorazowo wykorzystać, gdyż posiadają one termin ważności. Po upływie określonego czasu cebulki tracą (częściowo lub całkowicie) zdolność kiełkowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%