Zamknij

Czternasta emerytura wypłacana bez wniosku

17:39, 13.09.2021 | ZUS
Skomentuj foto.: ZUS
REKLAMA

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. „Czternastka” trafi do klientów ZUS wraz z listopadowymi świadczeniami.

 

Dodatkowe roczne świadczenie będzie przysługiwało osobom, które na 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Tzw. „czternastki” nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

- Czternasta emerytura w 2021 roku wyniesie 1.250,88 zł brutto, ale na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2.900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3.000,00 zł, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1.150,88 zł brutto. Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają „czternastki” – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

(ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%