Zamknij

Złodzieje atakują! Oszuści podszywają się pod banki

08:30, 10.09.2019 N.P Aktualizacja: 12:46, 10.09.2019
Skomentuj

Rozwój technologii ułatwia życie wielu ludziom. Wśród nich są – niestety – także oszuści. Znów postanowili zaatakować. Sięgnęli po dobrze sprawdzony sposób. Banki ostrzegają przed nimi swoich klientów. Jak działają złodzieje?

 

Oszuści kontaktują się ze swoimi ofiarami telefonicznie. Wysyłają SMS-y lub dzwonią. Podszywają się pod pracowników banków. Próbują uzyskać kod SMS potrzebny do utworzenia odbiorcy zaufanego Czekają na odpowiedź. Gdy ją dostaną, przejmują władzę nad kontem osoby, którą w ten sposób udało im się złapać.

- Każdy SMS ze strony Banku, z prośbą o podanie hasła autoryzacyjnego, zawiera informację o rodzaju zleconej dyspozycji. Dlatego prosimy o uważne czytanie wszystkich SMS-ów, które wysyła Bank z prośbą o podanie hasła SMS. Dotyczy to zarówno Bankowości Internetowej jak i kontaktów telefonicznych. Jeśli treść SMS-a budzi Twoje wątpliwości lub z treści SMS-a wynika, że służy do potwierdzenia dyspozycji, której nie zlecałeś, prosimy o bezzwłoczny kontakt z naszą Infolinią – informuje swoich klientów Getin Bank.

Do klientów Alior Bank i Idea Bank zaś przestępcy dzwonią. Przedstawiają się jako konsultanci i proszą o podanie jednorazowego hasła SMS do bankowości internetowej. Uwaga! Na telefonie użytkownika wyświetla się inny numer niż ten, z którego faktycznie nawiązywane jest połączenie.

- Co ważne, numer infolinii nie jest pod kontrolą przestępców, dzwoniąc pod niego połączymy się z bankiem. Niestety telefonia GSM umożliwia podszycie się pod dowolny numer telefonu (tzw. spoofing). Przestępcy wykorzystują do tego celu wyspecjalizowane serwisy – tłumaczy CERT Polska.

Coraz więcej klientów banków pada ofiarą oszustów. Traci pieniądze. Cyberprzestępcy podszywają się m. in. pod: mBank, Bank Pekao, Credit Agricole czy Bank Pocztowy. Przed fałszywymi mailami ostrzega również fiskus. Oszuści atakują też serwisy oferujące szybkie przelewy - Dotpay, PayU, czy Przelewy24.

Jak chronić się przed atakami złodziei? Sprawdźcie to na stronie internetowej swojego banku. Każdy ma własną procedurę.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%