Zamknij

Sprawdź, o czym musisz poinformować ZUS, gdy się uczysz i pobierasz rentę!

13:59, 27.08.2019 | ZUS
REKLAMA
Skomentuj

Uczniowie i studenci, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną muszą powiadomić ZUS o kontynuowaniu lub zaprzestaniu nauki. Przeczytaj, co i kiedy trzeba zrobić, żeby nie stracić prawa do renty albo nie zwracać nadpłaconego świadczenia.

 

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Jeśli dziecko nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki. Nie dłużej niż do 25. roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.

Renta wypłacana jest przez rok szkolny i okres wakacji. Zaraz po wakacjach bądź jeszcze w trakcie ich trwania, uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenia wydaje placówka, w której dziecko się uczy.

- Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS-ie najpóźniej we wrześniu. Studenci mają czas do końca października. Aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki – tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Podobnie jest, jeśli uprawniony do renty uczeń/student przestanie się uczyć. Musi niezwłocznie zawiadomić o tym ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia.

- Jeśli nie zawiadomimy ZUS-u o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i Zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia z odsetkami – przestrzega Marlena Nowicka.

Jeżeli pobieramy rentę rodzinną musimy zawiadamiać ZUS m.in. o: osiąganiu przychodu z tytułu zatrudnienia, wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego kolejnego roku; zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego; pobieraniu renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy bądź renty socjalnej; zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła już 16 lat.

(ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone