Zamknij

14. emerytura uchwalona przez sejm. Kto, kiedy i w jakiej wysokości ją dostanie?

17.22, 22.01.2021 N.P
Skomentuj
REKLAMA

Sejm przyjął dziś ustawę o tzw. 14. emeryturze. Zakłada ona wypłacenie dodatkowego świadczenia już w listopadzie. Nie dla wszystkich emerytów i rencistów jej wysokość będzie taka sama.

 

Koszt wypłaty 14. emerytury szacuje się na 11,4 mld zł. Świadczenie ma trafić do 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu).

– To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów – podkreśla Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Wypłata tzw. 14. emerytury odbywać ma się na zasadach podobnych jak w przypadku tzw. 13. emerytury, ale z ograniczeniem, którego przy tzw. „trzynastkach” nie ma. To dotyczyło będzie liczby uprawnionych do otrzymania pełnej „czternastki”. 14. emeryturę w wysokości minimalnej emerytury otrzymają bowiem tylko osoby, których comiesięczne świadczenie emerytalne bądź rentowe nie przekracza 2.900 zł brutto.

– W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2.900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2.900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia – tłumaczy Marlena Maląg.

Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych. Zdecydowana większość, bo ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,2 mln świadczeniobiorców w wysokości niższej – ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2.900 zł brutto miesięcznie.

W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 roku. Z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty w grudniu 2021 roku – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz w styczniu 2022 roku – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Decyzje w sprawie 14. emerytury będą wydawać i świadczenie to wypłacać właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy, decyzje wyda i 14. emeryturę wypłacać będzie ZUS.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14. emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Ustawa o 14. emeryturze musi jeszcze przejść przez senat i zostać podpisana przez prezydenta.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%