Zamknij

Zmiany w podatku od nieruchomości w 2021 roku. Ile zapłacisz za mieszkanie w gminie Jarocin?

14.58, 31.12.2020 N.P
Skomentuj
REKLAMA

W przyszłym roku, tak jak i w obecnym, zostaną podniesione stawki podatku od nieruchomości. Choć wzrost kwoty odnoszącej się do 1 m2 lub 1 ha powierzchni będzie liczony w groszach, podwyżkę otrzymają wszyscy mieszkańcy gminy Jarocin. Ale w 2021 roku wzrosną podatki nie tylko w gminie Jarocin. Po kieszeni dostaną wszyscy Polacy.

 

Podatek od nieruchomości w gminie Jarocin nie był zmieniamy w latach 2010-2019. Pierwsza podwyżka miała miejsce w tym roku i była tłumaczona wzrostem wydatków na oświatę. Nie dotyczyła osób prowadzących działalność gospodarczą. W przyszłym roku wyższe podatki od nieruchomości zapłacą wszyscy mieszkańcy gminy. Niezależnie od tego, w jakim celu użytkują grunty i budynki.

Przeprowadzenie regulacji w zakresie stawek podatku od nieruchomości ma swoje umocowanie w zmianie górnych i minimalnych stawek ogłaszanych przez ministra finansów i wskaźnika inflacji, który w tym roku wyniósł 3,9 proc. W związku z tym większość stawek od nieruchomości też o ten procent została podniesiona – tłumaczy Monika Idzikowska, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

Nie zmieni się jedynie podatek od budowli. Wyniesie 2 proc. ich wartości.

Podwyżki jakiego rzędu – kwotowo – mogą spodziewać się w 2021 roku jarociniancy?

W przypadku średnich działek – 800-900 m2 gruntu i budynku – 100 m2 to będzie wzrost około 20-25 zł na rok. Budynki gospodarcze wzrosną o 20 gr – doprecyzowuje Monika Idzikowska.

Tym samym w 2021 roku do budżetu gminy Jarocin z podatku od nieruchomości wpłynie około 600 tys. zł.

Na podwyżkę stawek podatku od nieruchomości w gminie Jarocin zgodę musieli wyrazić radni miejscy. Zrobiło to 17 z nich. Za byli: Paweł Adamkiewicz, Rajmund Banaszyński, Dorota Czechak, Lechosława Dębska, Anna Iwicka, Mariusz Kaźmierczak, Tadeusz Kuberka, Ireneusz Lamprecht, Danuta Maćkowiak, Przemysław Masłowski, Marcin Półrolniczak, Anna Regulska, Andrzej Skrzypczak, Maciej Śledzianowski, Marek Tobolski, Karolina Wielińska-Kuś i Zdzisław Wojciechowski. Dwóch było przeciwnych: Tomasz Klauza i Jerzy Walczak. Nieobecni podczas głosowania: Arkadiusz Piętka i Zbigniew Surdukowski. Zmiany zaczną obowiązywać od stycznia 2021 roku. Każdy mieszkaniec do końca lutego otrzyma decyzje z nową kwotą podatku od nieruchomości.

W 2021 roku podatki wzrosną nie tylko w gminie Jarocin. Rząd zajrzy do portfeli wszystkich Polaków.

[ZT]1618[/ZT]

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%