Zamknij

Robisz to? Możesz trafić za kratki!

12:23, 11.07.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj

Jutro w życie wchodzi niepozorna zmiana, ale bardzo ważna. Od 12 lipca w Polsce kserowanie dokumentów będzie surowo zakazane. Zagrożone nawet karą więzienia. Których dokumentów nie wolno kserować? Na ile lat można trafić za kratki? Jakie są wyjątki od tej reguły?

 

Powielanie dokumentów jest niebezpieczne. Może doprowadzić do przestępstwa. Kradzieży tożsamości. W konsekwencji do wyłudzenia pożyczki bądź zaciągnięcia innych zobowiązań finansowych na bogu ducha winnego okradzionego. Urząd Ochrony Danych Osobowych w końcu zainterweniował. Od jutra w Polsce zaczyna obowiązywać nowe prawo. Takie, które zakazuje kserowania dokumentów. Pod groźbą więzienia.

Od 12 lipca w naszym kraju nie będzie można kserować: dowodu osobistego i rejestracyjnego, paszportu, prawa jazdy czy legitymacji osoby niepełnosprawnej. Prawem tym objęte są wszystkie wypożyczalnie sprzętu sportowego i im podobne. Zakaz dotyczy także odpisów z aktów stanu cywilnego, tytułów wykonawczych wydanych przez sądy, jak i prawa do wykonywania danego zawodu. A nawet handlu dowodami kolekcjonerskimi.

A co z bankami i innymi instytucjami finansowymi? Wyjaśnia ekspert.

- Mamy w Polsce ustawę, która jest ważna i obowiązuje, o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi, która bardzo wyraźnie mówi o tym, że tzw. „organizacje zobowiązane”, do których bez wątpienia należą banki i instytucje finansowe, ale nie tylko, bo też zakład ubezpieczeń, operatorzy telekomunikacyjni, do realizacji tych właśnie dwóch celów są uprawnieni do pozyskiwania skanów dowodów osobistych i takie dane będą mogły być pozyskiwane. Ale – uwaga – dla celów związanych z walką z terroryzmem bądź przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, co oznacza, że jeśli taki bank chciałby pozyskać skan dowodu osobistego w celach marketingowych czy w innych to tutaj już mamy dużą kontrowersję. Ja bym powiedział, że nie będzie do tego uprawniony – wyjaśnia Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi Ministerstwa Cyfryzacji w TVN 24 BiS.

Za złamanie zakazu kserowania dokumentów można trafić za kratki. Nawet na dwa lata.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone