Zamknij

Łąka kwietna zamiast trawnika (DUŻO ZDJĘĆ)

17:33, 12.05.2020 | N.P
Skomentuj foto.: Zielony Jarocin
REKLAMA

Przed Zespołem Szkół nr 4 w Jarocinie wyrosła łąka kwietna. Pierwsza taka w naszym mieście. Będzie więcej.

 

Najpierw były obawy o efekt, bo przecież z założenia to nie miał być równo przycięty trawnik, regularnie podlewany i koszony. Teraz oczy cieszą m.in.: maciejki, maki polne i maczki kalifornijskie. Przed Zespołem Szkół nr 4 w Jarocinie powstała – pierwsza w naszym mieście – łąka kwietna.

Powstała z nasion dostarczonych przez Łąki Kwietne. Na ich stronie internetowej możemy przeczytać: że „łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Głęboki i rozbudowany system korzeniowy wielu gatunków dzikich kwiatów sprawia, że są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na suszę. Nie wymaga dodatkowego nawadniania i prezentuje się dobrze nawet w czasie suszy. Łąki kwietne dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wielu innych gatunków. Brak odpowiedniego środowiska do życia jest jednym z trzech najważniejszych powodów masowego wymierania zapylaczy. Nie wymagają za to regularnego koszenia. To oszczędność pieniędzy, czasu, a przede wszystkim zdrowia. Tym bardziej że coraz więcej badań mówi o wysokiej szkodliwości niefiltrowanych spalin z silników kosiarek i dmuchaw spalinowych."

Łąkę kwietną przed Zespołem Szkół nr 4 w Jarocinie założyła jarocińska firma Tom-Bruk Tomasza Kaczmarka. Została wysiana jesienią 2019 roku w ramach tworzonej przyrodniczej ścieżki edukacyjnej. Gmina Jarocin pozyskała na ten projekt dotację z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. I to nie ostatnie słowo gminy w tym temacie. Łąki kwietne mają powstać także w Parku Radolińskich i zająć 1 ha. Również Paweł Niewiadomski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, nie wyklucza, że powstaną one między blokami.

W galerii pod artykułem zobaczcie, jak wygląda łąka kwietna przed Zespołem Szkół nr 4 w Jarocinie.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz