Zamknij

130 mln zł w budżecie gminy Jarocin. Na co zostaną przeznaczone?

11:43, 11.05.2020 | N.P
Skomentuj
REKLAMA

Realizacja inwestycji w ramach programu przebudowy dróg lokalnych, budowa rond w centrum miasta, kontynuacja przebudowy śródmieścia, utworzenie w miejskim ratuszu Centrum Obsługi Mieszkańca oraz dokończenie budowy centrum sportowo-rekreacyjnego w Jarocinie to tylko część planu na najbliższe lata, które wyznaczył sobie do realizacji samorząd gminy Jarocin. Wykonanie projektów wesprze emisja obligacji.

 

130 mln zł zasili budżet gminy Jarocin. Pieniądze pochodzą z obligacji. Ich emisja została zaplanowana na lata 2020-2022. 

- Finanse gminy nie są zagrożone, wszystkie wskaźniki finansowe są stabilne. Plusem tej formy finansowania inwestycji jest to, że nie trzeba od razu wykorzystać całej kwoty. Środki można wykorzystywać w miarę potrzeb, ponieważ są zaplanowane trzy transze. Jestem przekonany,  że dzięki naszym planom inwestycyjnym mieszkańcom będzie się lepiej mieszkać, bo Jarocin i sołectwa zmienią się w jeszcze piękniejsze – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Najwięcej, bo 42 mln zł samorząd chce przeznaczyć na realizację Programu Budowy Dróg Lokalnych. Obejmuje on ok. 30 km dróg. Wśród nich przebudowę łącznika od ronda Powstańców Wielkopolskich do ul św. Ducha, dalej – ul. Niepodległości i ul. Kasztanowej oraz ul. Maratońskiej do ul. Żerkowskiej. W ramach realizacji zadania samorządowcy chcą zastąpić wszystkie główne skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w centrum miasta, skrzyżowaniami o ruchu okrężnym. Budowa rond poprawi bezpieczeństwo i usprawni ruch w mieście. Gmina stara się o dofinansowanie realizacji zadania z Funduszu Dróg Samorządowych. Sam wkład własny jest szacowany na kwotę ok. 9 mln zł, a dotacja, o którą wnioskuje gmina na zrealizowanie zadania wynosi ok. 20,5 mln zł.

– Jesteśmy na liście rezerwowej w programie dróg samorządowych i wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej dostaniemy te pieniądze – informuje Adam Pawlicki.

23 mln zł gmina chce zainwestować w przebudowę śródmieścia. Będzie to uzupełnienie przedsięwzięcia, które już jest tam realizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Plany gminy obejmują przebudowę drogi, zieleni i małej architektury na rynku oraz nakładek drogowych i ścieżek rowerowych w starym mieście.

Kolejne inwestycje dotyczą pomieszczeń wewnątrz ratusza. W ubiegłym roku z parteru budynku do Kamienicy Kultury wyprowadziła się biblioteka, a lada moment drugie piętro opuści Muzeum Regionalne w Jarocinie, które będzie miało swą siedzibę w Pałacu Radolińskich. Po wyprowadzce gminnych instytucji kultury pozostaną do zagospodarowania dwa piętra ratusza. Trzeba je będzie dostosować do nowych potrzeb. Jak podkreślają urzędnicy, nie będzie to zwykły remont. W ratuszu powstanie Centrum Obsługi Mieszkańca, gdzie jarociniacy. w jednym miejscu, będą mogli wszystko sprawnie załatwić.  Na ten cel zaplanowano 4,1 mln zł.

W planach samorządu jest także kontynuacja przebudowy parków i zieleni miejskiej w centrum miasta. Gmina stara się o pozyskanie dofinansowania na ten cel w ramach projektu pn. „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach”. Niebiesko-zielony projekt ogłoszony został przez Ministerstwo Klimatu w ramach funduszy norweskich, a jego celem jest wspieranie przedsięwzięć miast mających na celu przystosowanie do zmian klimatu. Wniosek opiewa na kwotę 10 mln zł. 2 mln zł samorząd zabezpieczy w ramach wkładu własnego.

Bardzo ambitnym zadaniem jest zakończenie, jeszcze w tym roku, budowy centrum sportowo-rekreacyjnego. Inwestycję, w ramach której powstają: lodowisko, kręgielnia, sala konferencyjna, kawiarnia, realizuje spółka Jarocin Sport. Gmina zabezpieczyła na ten cel wkład w wysokości 7,4 mln zł. Prace są daleko zaawansowane.  Pod płytą lodowiska o wymiarach 20 m na 40 m położona została już instalacja do zmrażania. W dalszej kolejności płyta wylana zostanie betonem.

– Chcielibyśmy tak zakończyć budowę obiektu, by już na „gwiazdkę” tego roku mogli z niego korzystać nasi mieszkańcy i goście z regionu - informuje burmistrz Adam Pawlicki.

4 mln zł z obligacji przeznaczone zostanie na oświatę, na którą – jak już nie raz podkreślano – pieniądze przesyłane przez rząd nie są wystarczające i nie zabezpieczają pokrycia kosztów oświatowych.

Przypomnijmy, że samorząd Gminy Jarocin niejeden raz został doceniony za działania inwestycyjne. W ostatnim rankingu „Wspólnoty” w kategorii Liderzy Inwestycji, zajął pierwsze miejsce w Wielkopolsce, wyprzedzając Kępno, Pleszew, Wrześnię, Środę Wielkopolską, Rawicz, Śrem. Ranking sporządzono na podstawie średnich wydatków inwestycyjnych (w zł) w przeliczeniu na osobę za lata 2016-2018.

- Mimo kryzysu nie możemy stać w miejscu i załamywać rąk, tylko musimy działać i zmieniać Jarocin i sołectwa na lepsze, bo za to jesteśmy odpowiedzialni. Jestem przekonany, iż Jarocin nadal będzie liderem inwestycji – i to nie tylko - w Wielkopolsce, a mieszkańcy będą mieli jeszcze lepszą jakość życia, a o to chodzi w naszym zarządzaniu gminą - mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Zgodę na emisję obligacji musieli wydać radni miejscy. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 14 radnych (Paweł Adamkiewicz, Rajmund Banaszyński, Lechosława Dębska, Mariusz Kaźmierczak Tadeusz Kuberka, Ireneusz Lamprecht, Przemysław Masłowski, Arkadiusz Piętka, Marcin Półrolniczak, Anna Regulska, Andrzej Skrzypczak, Maciej Śledzianowski, Karolina Wielińska-Kuś oraz Zdzisław Wojciechowski). Od głosu wstrzymało się pięciu radnych (Dorota Czechak, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Zbigniew Surdukowski i Jerzy Walczak). Dwóch radnych (Danuta Maćkowiak i Marek Tobolski) nie brało udziału w głosowaniu. 

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jarockjarock

0 0

Zaskakuje mnie brak środków na budownictwo mieszkaniowe i wykup terenów przemysłowych... 21:35, 11.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz