Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery otwarte. To nowoczesny ośrodek edukacyjny, który powstał w ramach innowacyjnego partnerstwa samorządu gminnego i rzemieślników. Uroczystość została połączona z 70-leciem działalności Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie w intencji rzemiosła, Odprawił ją ks. Prał. Dariusz Matusiak.
- W imieniu całej społeczności rzemieślniczej, zarządu Cechu, kadry oraz mieszkańców Jarocina składam ogromne podziękowania za ten ośrodek i jego nowoczesne wyposażenie. Stało się. Spełniły się marzenia. Dziękuję za wszystkie starania i osobiste zaangażowanie (…) Otwieramy dzisiaj ośrodek szkolenia, na który czeka cała społeczność rzemieślnicza. To obiekt na miarę XXI wieku. Od dziś stanie się wspaniałą wizytówką naszej organizacji oraz gminy na długie lata. Zaspokoi oczekiwania i potrzeby nie tylko młodzieży, absolwentów szkół branżowych, ale również mieszkańców Jarocina i okolicznych miejscowości. Ośrodek pozwoli na realizację kursów na najwyższym poziomie. To powód do ogromnej radości i dumy – mówił Jacek Dudkiewicz, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.
Potwierdzeniem zakończenia budowy nowego obiektu przy ul. Barwickiego było przecięcie symbolicznej wstęgi. Podczas uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca współpracę między Gminą Jarocin a Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie.
- Nasz plan był bardzo ambitny i nieszablonowy. To innowacyjne partnerstwo z samorządem to taka rzecz, która pewnie nie przydarzyła się innemu cechowi w Polsce. Współpraca samorządu z rzemieślnikami jest bardzo ważna, ponieważ, moim zdaniem, jest to najważniejsze środowisko do nauki zawodu – podkreślił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to placówka, która pomaga mieszkańcom zdobyć nowe kwalifikacje i uprawnienia. To także ważne ogniwo dużego projektu pn. „Jarocin Miastem Jutra”, na realizację którego gmina Jarocin pozyskała dofinansowanie z Funduszy Norweskich.
3,5 mln zł przeznaczone zostało na budowę obiektu. Kolejne 2 mln zł to środki wykorzystywane na uruchomienie i funkcjonowanie centrum, czyli m. in. na organizację różnego rodzaju kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, które organizowane są już od ponad roku.
- Dla innych samorządów w Polsce jesteście – pod wieloma względami – wzorem. Ten projekt nie tylko służy edukacji, ale jest przede wszystkim formą współpracy między samorządem a lokalnymi partnerami, lokalnymi przedsiębiorcami. W ten sposób dokonuje się lokalny rozwój – podkreślił Tomasz Potkański, zastępca dyrektora biura Związku Miast Polskich, kierownik projektu pn. „Rozwój Lokalny” Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Nowy dwukondygnacyjny budynek powstał przy ul. Barwickiego. W miejscu dawnej sali Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2022 roku. Na parterze znajdują się edukacyjne pracownie zawodowe i szkoleniowe, na piętrze – sale wykładowe. Cech Rzemiosł Różnych, który prowadzi JaCKA, zrzesza ponad 200 rzemieślników, dzięki czemu doskonale potrafi zaplanować działania, odpowiadające na realne potrzeby rynku pracy.
- W tym obiekcie będzie można znaleźć nowy zawód albo dokształcić się. Cieszę się, że właśnie z Cechem zrealizowaliśmy ten projekt, bo to środowisko jest najbardziej twórcze, jeżeli chodzi o rynek pracy – powiedział burmistrz Jarocina.
JaCEK organizuje kursy: prawa jazdy, przedsiębiorczości, obsługi koparko-ładowarki, CNC, walca drogowego, koparki jednonaczyniowej kl. I, ładowarki jednonaczyniowej kl. III, spawania TIG, MAG, kadry i płace od podstaw, księgowość od podstaw, rejestratorka/rejestrator medyczny. Plany centrum na następne miesiące są ambitne i obejmują realizację kursów: diagnosty samochodowego, prawa jazdy kat. C, C+E oraz D, przedsiębiorczości, zawierającego m.in. elementy prowadzenia biznesu w mediach społecznościowych. Kolejną formą działalności będą dyżury doradców ds. ścieżki zawodowej i przedsiębiorczości.
Otwarcie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery połączone zostało z 70-leciem Cechu. Jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń rzemieślniczych. Najwyższe wyróżnienie w rzemiośle – Odznakę Honorową – Szablę Kilińskiego w dowód uznania za wieloletnią pracę zawodową, zaangażowanie osobiste w problemy rzemiosła, wzorową pracę oraz kontakt ze środowiskiem rzemieślniczym otrzymali: Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina oraz Józef Robak, Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie, zasłużony działacz i rzemieślnik.
Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, wraz z odznaką za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemiosła polskiego. otrzymali Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie oraz Wiesław Kuliński.
Złoty Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, wraz z odznaką za wieloletnią i wzorową pracę na rzecz środowiska jarocińskich rzemieślników oraz w uznaniu zasług w działalności samorządu rzemiosła, odebrali Leszek Błaszczyk i Roman Łukaszewski.
Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, wraz z odznaką za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemiosła polskiego, otrzymali: Leszek Matela i Eugeniusz Wojtczak.
Honorową Odznakę im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”, wraz z odznaką za szczególne zasługi i wieloletnią ofiarną działalność w ramach zawodowych działań w realizacji zadań z rzemiosła, przyznano: Monice Kowalczyk, Krzysztofowi Kowalczykowi, Tomaszowi Bogielczykowi i Krystianowi Kowalskiemu.
Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery realizowane jest przez Gminę Jarocin i Cech Rzemiosł Różnych w ramach projektu Jarocin Miastem Jutra, który finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu Państwa w ramach programu „Rozwój lokalny”.
[FOTORELACJA]1302[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz