Zamknij

Gmina Jarocin przyjmuje wnioski na preferencyjny zakup węgla

13:07, 17.11.2022 N.P Aktualizacja: 15:48, 17.11.2022
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Gmina Jarocin przystąpiła do zakupu preferencyjnego węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Aby do końca grudnia nabyć 1,5 tony opału w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł, należy złożyć wniosek. Gdzie i jak to zrobić?

 

Ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego do 31 grudnia 2022 roku wynosi 1,5 tony. Od 1 stycznia 2023 roku kolejne 1,5 tony. Cena zakupu, od Gminy Jarocin, węgla dla mieszkańców nie przekroczy preferencyjnej kwoty 2.000 zł brutto za tonę. Gmina zakupi węgiel od podmiotu wskazanego przez ministra właściwego ds. aktywów państwowych. Węgiel będzie pochodził z importu. Parametry jakościowe zakupionego węgla zostaną potwierdzone najbardziej aktualnym certyfikatem jakości, który Gmina otrzyma do umowy/zamówienia. Dostępny sortyment węgla to: orzech, miał oraz groszek/ekogroszek.

- Nie mamy szczegółowszych informacji, czy to będzie ekogroszek czy groszek. Jeśli będzie możliwość wskazania przy zamówieniu przez Gminę Jarocin konkretnej pozycji, to zostanie wskazany ekogroszek, ponieważ o to zazwyczaj mieszkańcy pytają. Nie mamy gwarancji, czy Gmina będzie miała możliwość wyboru – czytamy w informacji prasowej Gminy Jarocin.

Wnioski o zakup tańszego węgla jeszcze w 2022 roku można składać w wersji papierowej: w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp.  o.o., ul. Kościuszki 15B w Jarocinie) lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin. Dokumenty można przesłać także w wersji elektronicznej, na adres ePUAP Urzędu Miejskiego w Jarocinie. W przypadku złożenia wniosku o zakup węgla za pomocą środków komunikacji elektronicznej musi on zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wniosek musi być czytelnie podpisany. Nie są przyjmowane skany/zdjęcia wniosków.

WNIOSEK na preferencyjny zakup węgla w roku 2022.

Ponadto gmina Jarocin dostarczy do sołtysów druki wniosków, by umożliwić mieszkańcom odbiór formularzy w danej wiosce. W najbliższym czasie zostanie przekazana informacja o odbiorze przez pracowników Urzędu Miejskiego wypełnionych wniosków (zostanie wskazany dzień i godzina odbioru wniosków w salach wiejskich na terenie gminy Jarocin).

Koszt transportu zakupionego węgla – z punktu wskazanego przez władze gminy do własnego gospodarstwa domowego – ponosi kupujący. Dla zakupu węgla od 1 stycznia 2023 roku konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku. Wówczas maksymalna ilość opału będzie wynosiła kolejne 1,5 tony.

O kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia mieszkańcy będą informowani na bieżąco, w zależności od przekazywanych samorządowi wyjaśnień i informacji przez władze rządowe oraz spółki skarbu państwa.

WARTO WIEDZIEĆ

Wcześniejsze złożenie przez mieszkańców gminy Jarocin wstępnej deklaracji dotyczącej zapotrzebowania gospodarstwa domowego na węgiel w ramach zakupu preferencyjnego (zakup w terminie do 31.12.2022 roku) nie jest równoznaczne z możliwością zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Warunkiem koniecznym dokonania zakupu paliwa stałego na preferencyjnych warunkach jest złożenie niniejszego wniosku i przejście jego poprawnej weryfikacji.

Osoby, które nie złożyły wstępnej deklaracji dotyczącej zapotrzebowania gospodarstwa domowego na węgiel w ramach zakupu preferencyjnego (zakup w terminie do 31.12.2022 roku) mogą bez żadnych dodatkowych czynności/zgłoszeń złożyć wniosek o zakup preferencyjny do 1,5 tony paliwa stałego przez gospodarstwo domowe w terminie do 31 grudnia 2022 roku.

Zgodnie z zapisami ustawy z 27 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych do dokonania zakupu preferencyjnego w ilości 1,5 tony w okresie do 31.12.2022 roku jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która: spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967), nie nabyła (ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, którego dotyczy wniosek) paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2, czyli dla wniosku dotyczącego zakupu do 31.12.2022 roku – 1,5 tony (dla wniosku na zakup od 01.01.2023 roku kolejne 1,5 tony).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym: „Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576), do dnia 11 sierpnia 2022 roku albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.”

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%