Zamknij

Lokalne władze mówią „nie” planom CPK na naszym terenie

14:06, 19.09.2022 N.P Aktualizacja: 11:27, 23.09.2022
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Kolej Szybkich Prędkości ma przebiegać przez gminę Jarocin. Władze samorządu mówią stanowcze „nie” czterem proponowanym wariantom przebiegu tras kolejowych przez nasz teren. Dołączają do nich także władze powiatu jarocińskiego. One również, mimo że lokalnie reprezentują Prawo i Sprawiedliwość, sprzeciwiają się planom spółki Centralny Port Komunikacyjny.

 

O sprzeciwie władz gminy Jarocin wobec planów budowy Kolei Szybkiej Prędkości na naszym terenie pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu.

[ZT]4872[/ZT]

– Nie ma naszej zgody na wywłaszczenia, dzielenie miejscowości na pół i wyburzanie domów, osiedli mieszkaniowych czy też gminnej infrastruktury - szkół i innych obiektów. Ta inwestycja ma być dla nas korzyścią, a nie kosztem mieszkańców! Do tego wspólnie dążymy – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocin.

Swoje zdanie na temat planowanego przebiegu Kolei Szybkich Prędkości na naszych terenach wyrażają także władze powiatu jarocińskiego. Lokalnym reprezentantom PiS-u wcale nie podobają się decyzje, które zapadły w Warszawie.

- W lutym 2022 roku, odpowiadając na pismo firmy BBF sp. z o.o., działającej na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego, Starostwo Powiatowe w Jarocinie zaopiniowało negatywnie wszystkie cztery przedstawione warianty. Podkreśliliśmy, że wybór któregokolwiek z rozważanych wariantów doprowadzi do podzielenia powiatu i spowoduje brak dostępu do wszystkich gmin. Zwróciliśmy uwagę, że koncepcje zakładają przejście przez tereny zainwestowane, a mapy wykorzystywane do prezentacji koncepcji nie zawierały aktualnego stanu zainwestowania. W załączeniu pismo z 9 lutego 2022 r – informuje Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego.

A to nie wszystko.

- W ostatnich dniach dwukrotnie odmówiliśmy firmie BBF sp. z o.o., działającej na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego, wyrażenia zgody na prowadzenie badań geologicznych na nieruchomościach należących do powiatu jarocińskiego i w pasach drogowych dróg powiatowych. Odmowę uzasadnialiśmy trwającymi konsultacjami społecznymi i sprzeciwem społecznym dotyczącym budowy linii kolejowej nr 85 – dodaje Lidia Czechak.

Reakcja władz powiatu jarocińskiego wydaje się opóźniona. Starosta zabrała głos w tej sprawie dopiero w momencie, gdy „została wywołana do tablicy” przez ludzi, którzy mogą stracić swoje domy, a tym samym – dorobek życia.

- Powiaty w całej Polsce, w odróżnieniu od gmin, nie zostały uwzględnione przez CPK jako uczestnicy i współorganizatorzy spotkań konsultacyjno-informacyjnych. Powiaty nie są też traktowane jako strony postepowań – tłumaczy się Lidia Czechak.

Równocześnie starosta „ma nadzieję, że głosy sprzeciwu mieszkańców, jak i negatywna opinia Starostwa Powiatowego w Jarocinie zostaną wzięte pod uwagę przez projektantów przebiegu linii i zostaną wypracowane nowe koncepcje, które nie będą zakładały wywłaszczenia z domów”.

Mieszkańcy swoje zdanie na temat planów budowy Kolei Szybkich Prędkości na naszym terenie będą mogli wyrazić już za tydzień. W poniedziałek, 26 września o 17:00. Podczas spotkania konsultacyjnego w JOK Jarocin.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

jarockjarock

0 0

Czy władze wskazały piąty wariant skoro cztery są"niedobre" ? 20:22, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jarockjarock

0 0

Po co nam CPK jak mamy lotnisko w BERLINIE ??? 20:32, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%