Zamknij

Tydzień temu prezydent przyjechał do Jarocina. Dlaczego dopiero teraz?

18:46, 13.11.2019 | N.P
REKLAMA
Skomentuj
Foto-Wizja

Tydzień temu w Jarocinie był Andrzej Duda. Spotkał się z mieszkańcami i samorządowcami. To pierwszy prezydent, który odwiedził nasze miasto. Dlaczego dopiero teraz – w ostatnich miesiącach swojego pięcioletniego urzędowania? O czym rozmawiał z samorządowcami na zamkniętym spotkaniu? Znamy odpowiedzi na te pytania!

 

Podczas spotkania z mieszkańcami w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Andrzej Duda wygłosił przemówienie. Mówił o polityce prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Głownie socjalnej i związanej ze zmianami w sądownictwie. Wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił też Jarocinowi. Historii miasta. Jego znaczeniu w Polsce. Teraźniejszości. Te kilka słów warto zapamiętać:

- Jarocin zawsze był polskim miastem. (...) Większość ludzi mieszkających w tym mieście, na tej ziemi, to byli Polacy, którzy nigdy nie zapomnieli o swojej polskości, o ojczyźnie, którą chcieli odzyskać, nigdy nie zapomnieli o swojej tradycji, nigdy nie wyparli się swojej wiary i kultury.

- Gdy potem wybuchło powstanie, to właśnie Jarocin stanowił dla niego zaplecze, to właśnie tutaj było już opanowane uzbrojenie, była infrastruktura, to właśnie tutaj byli żołnierze. Stąd ta możliwość sukcesu i wspierania właściwie wszystkich frontów powstania wielkopolskiego poprzez lotne kompanie (...)

- (...) To właśnie ta wielka tradycja - od pracy organicznej, poprzez mądre rządzenie. (...) I za to chcę Państwu bardzo podziękować, że ta praca jest tu rzeczywiście realizowana i tutaj ta Polska - Wielkopolska - rozkwita i promieniuje na całą Rzeczpospolitą dobrym światłem i dobrą energią. Ogromnie za to dziękuję. I proszę, by Państwo nadal wykorzystywali wszystkie możliwości

- (...) mamy tutaj bardzo wiele inwestycji, właśnie tu ściągane są różnego rodzaju fundusze - europejskie, ale i inne środki. To tutaj najlepiej w Polsce realizowany jest program Mieszkanie+. W 2020 roku w ramach tego programu będzie tu wybudowanych 366 mieszkań dla młodych ludzi, które mają pozwalać młodym rodzinom się rozwijać, dzięki którym młode rodziny mają zasilać, budować polskie społeczeństwo”.

Andrzej Duda do Jarocina przyjechał na zaproszenie Lidii Czechak, starosty jarocińskiego. Przy okazji wizyty prezydent przekazał sztandar Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Ten gest symbolicznie zakończył obchody nadania placówce, zarządzanej przez Marka Sobczaka, imienia Powstańców Wielkopolskich.

To wszystko zobaczycie i usłyszycie na naszym filmie. Nagraliśmy dla was całą oficjalną część spotkania prezydenta z mieszkańcami Jarocina. W ostatnich minutach wideo zauważycie też, jak Andrzej Duda wita się i rozmawia z osobami, które przyszły się z nim spotkać.

[WIDEO]78[/WIDEO]

W galerii pod artykułem znajdziecie zdjęcia z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Jarocinie.

Przed spotkaniem z mieszkańcami powiatu jarocińskiego Andrzej Duda znalazł czas na jeszcze jedną aktywność. Zobaczył się z samorządowcami. Na oddzielnym, zamkniętym spotkaniu. Oprócz prezydenta uczestniczyli w nim: radni powiatowi, przedstawiciele zarządu powiatu, burmistrzowie i wójt z terenu powiatu jarocińskiego, dyrektor DPS-u, skarbnik powiatu, pięciu posłów z naszego terenu i wojewoda wielkopolski. O czym rozmawiano?

- Prezydent dziękował samorządowcom za ich trud, za pracę na rzecz budowania lokalnych ojczyzn, bo z małych ojczyzn jest budowana duża ojczyzna. Przede wszystkim dziękował za pracę, zaangażowanie, za wszystko, co robią na rzecz swoich małych ojczyzn. To było główne przesłanie tego spotkania. A potem wymiana upominków z wójtami czy burmistrzami – powiedział nam Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, również obecny w Jarocinie.

Obejmując urząd prezydenta Andrzej Duda zapowiedział, że przez pięć lat odwiedzi wszystkie powiaty. Jarociński był jednym z ostatnich na mapie podróży po Polsce prezydenta. Ostatnim będzie gryficki w województwie zachodniopomorskim. Dlaczego Andrzej Duda dopiero teraz przyjechał z wizytą do naszego miasta?

- Był plan, żeby wcześniej przyjechać, ale ponieważ pani starosta kandydowała w wyborach nie chcieliśmy, aby był zarzut, że pan prezydent w jakiś sposób wpływa na kampanię wyborczą, więc decyzja była taka, że (przyjedzie – przyp. red.) po wyborach. To nie było coś przeciwko (mieszkańcom – przyp. red.) tylko z uwagi na sytuację polityczną – mówił nam Andrzej Dera.

A wy byliście na spotkaniu z prezydentem w Jarocinie? Jak je wspominacie? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach pod artykułem!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ejarocin.pl | Prawa zastrzeżone