W jarocińskim parku przy ul. Szubianki stanął pomnik prof. Jana Szyszko. Symbol troski o środowisko naturalne oraz ekologicznego Jarocina.
Prof. Jan Szyszko był trzykrotnym ministrem środowiska. Jego działalność wywarła ogromny wpływ na wykonanie nowatorskich proekologicznych przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy Jarocin. Wiele z tych inwestycji wspartych zostało dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nadzorowanego przez prof. Szyszko jako ministra środowiska. Dzięki temu, przez ostatnie 20 lat, Gmina Jarocin mogła zainwestować w ochronę środowiska ponad 500 mln zł
- Nasze miasto od lat za priorytet stawia sobie dbałość o zrównoważony rozwój ze szczególnym uwzględnieniem środowiska. Ten dawny, zaniedbany lasek stanie się wkrótce parkiem służącym mieszkańcom Jarocina. Część chorego drzewostanu została już zagospodarowana, kolejne prace uczynią z tego miejsca przepiękny park. Inwestycja ta również została objęta wsparciem przez NFOŚiGW – podczas wystąpienia podkreślił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Włodarz podziękował Fundacji Dla Niepodległej za wsłuchanie się w argumenty, które przesądziły o tym, że pomnik Jana Szyszko stanął w Jarocinie, gdzie zaczęło się Powstanie Wielkopolskie i przywróciło Wielkopolskę Polsce.
- Pomnik przez was ufundowany będzie stał na Ziemi Jarocińskiej, z której pochodził gen. Stanisław Taczak, dowódca Powstania Wielkopolskiego i również tu ma swój jedyny w Polsce pomnik. W Jarocinie cenimy tych, którzy niepodległość dla nas wywalczyli oraz tych, którzy odważnie, w zgodzie ze swoją wiedzą i sercem, wbrew populistom nie bali się naprawiać Polski – Adam Pawlicki zwrócił się do Jana Kosiarowskiego prezesa zarządu Fundacji Dla Niepodległej.
Krystyna Szyszko, żona śp. Jana Szyszko, podziękowała burmistrzowi Adamowi Pawlickiemu za odwagę, którą wykazał się – mimo hejtu jaki płynął w ostatnim czasie w jego kierunku w związku z decyzją o postawieniu pomnika profesora w Jarocinie. Łamiącym się głosem powiedziała, że Jarocin stał się ważnym miejscem w jej sercu. List na ręce organizatorów uroczystości skierował także Mateusz Morawiecki. Premier podziękował za aktywne działania na rzecz rozwoju Jarocina i okolic.
- Dziękuję za wasz entuzjazm i zaangażowanie w trosce o ochronę środowiska, które z pewnością radowałoby prof. Jana Szyszko. Podobnie jak radowałaby go państwa dbałość o zachowanie równowagi pomiędzy działalnością człowieka i naturą przy planowaniu niezbędnych inwestycji napędzających rozwój regionu. Życzę państwu wielu sukcesów i niesłabnącej energii do realizacji kolejnych śmiałych planów, a także pomnażania wspólnego dobra – napisał Mateusz Morawiecki.
List przesłał też Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
Odsłonięcia pomnika prof. Jana Szyszko dokonali: Jan Kosiorowski – prezes zarządu Fundacji Dla Niepodległej, Edward Siarka – sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i ochrony środowiska, Krystyna Szyszko – wdowa po profesorze Janie Szyszko oraz Adam Pawlicki – burmistrz Jarocina. Na uroczystości obecne było także rodzeństwo profesora. Uczestniczył w niej także Jan Tutaj, rzeźbiarz, który stworzył pomnik Jana Szyszko. Obelisk poświęcił ojciec Sofroniusz Marcin Rempuszewski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.
[FOTORELACJA]857[/FOTORELACJA]
[WIDEO]316[/WIDEO]
[ANKIETA]23[/ANKIETA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz