Więcej zieleni, nastrojowe oświetlenie, fontanna, nowe nawierzchnie - to wszystko sprawi, że rynek stanie się miejscem niezwykłym. Wypięknieje do maja 2023 roku.
Do końca grudnia tego roku ma zostać zakończona nie tylko rewitalizacja ul. Śródmiejskiej od Rynku do ul. Wodnej, ale także ul. Gołębiej oraz trzech pierzei na rynku. Z wyłączeniem tej od strony Banku PKO, która, wraz z ul. Wyszyńskiego, odnowiona zostanie do maja 2023 roku.
Zakres prac na ul. Śródmiejskiej obejmuje: przebudowę nawierzchni chodników oraz jezdni (z kamiennych płyt granitowych), małą architekturę (m.in. ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, doświetlacze okien piwnicznych), budowę automatycznego nawadniania, budowę przyłączy kanalizacji deszczowej wraz z wpustami ulicznymi oraz zieleń. Na ul. Śródmiejskiej posadzonych zostanie 15 platanów i 1.169 krzewów.
Na ul. Gołębiej zaplanowano: przebudowę nawierzchni chodników i jezdni z kamiennych płyt granitowych, małą architekturę (m.in. donice, stojaki na rowery, kosze na śmieci, doświetlacze okien piwnicznych) oraz zieleń (m.in. rośliny cebulowe, byliny).
Płyta Rynku zostanie całkowicie przebudowana. Bruk zastąpią kamienne płyty granitowe. Taki budulec pojawi się także na chodnikach. Wzdłuż południowej pierzei powstanie fontanna, która była wymieniana jako najbardziej oczekiwany element małej architektury w centrum Jarocina. Wybudowane będą przyłącza kanalizacji deszczowej wraz z wpustami ulicznymi. Zniwelowane zostaną bariery architektoniczne m.in. krawężniki. Likwidacji ulegną szalety miejskie. Ustawione zostaną ławki, drewniane siedziska, stojaki na rowery, kosze na śmieci, donice oraz doświetlacze okien piwnicznych. Na Rynku posadzone zostaną 42 platany oraz ponad 2 tys. bylin i ponad 5.375 roślin cebulowych.
Prace na ul. Wyszyńskiego zaplanowane na 2023 rok dotyczyć będą: przebudowy nawierzchni chodników oraz jezdni (z kamiennych płyt granitowych) oraz miejsc postojowych (z kamiennej kostki granitowej). Zakres robót przewiduje ponadto budowę automatycznego nawadniania oraz nasadzenia krzewów i roślin cebulowych. Na ul. Wyszyńskiego pojawi się 320 krzewów i 500 roślin cebulowych. Mała architektura obejmować będzie m.in. ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz doświetlacze okien piwnicznych.
Na Rynku i przylegających do niego ulicach zamontowane zostanie specjalne oświetlenie, które sprawi, że wieczorami te miejsca zyskają niezwykły, nastrojowy charakter. Podświetlone zostaną również zabytkowe obiekty, Kamienica Kultury oraz mural na ulicy Kilińskiego.
- Mieszkańców rynku ucieszy zapewne, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie podjęło się podłączenia rynien (znajdujących się na zewnętrznej elewacji) wszystkich budynków (jednorodzinnych, kamienic), będących na obszarze objętym rewitalizacją. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkiem właściciela nieruchomości jest podłączenie budynku do kanalizacji deszczowej. PWiK wyszedł naprzeciw mieszkańcom i część obowiązków wziął na siebie. Mieszkańcy są zobowiązani jedynie do zagospodarowania wód opadowych i deszczowych z podwórka i ogródków – czytamy w informacji prasowej Gminy Jarocin.
Zakończenie prac rewitalizacyjnych na Rynku planowane jest na maj 2023 roku.
- Jarocin będzie miał najpiękniejsze centrum w Wielkopolsce - stwierdza Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Wykonawcą zadania pn. „Przebudowa infrastruktury drogowej oraz płyty Rynku po przebudowie systemu kanalizacji sanitarnej w Centrum Jarocina” jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DroBud S.A. Umowa została podpisana 18 lutego 2022 roku. Inwestycja ma kosztować 18.623.377,22 zł.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz