Zamknij

Gratka dla miłośników astronomii. Już dziś na niebie (WIDEO)

13:59, 08.05.2021 N.P Aktualizacja: 14:13, 08.05.2021
Skomentuj foto.: nocneniebo.pl foto.: nocneniebo.pl

Gratka dla miłośników kosmosu i nocnego nieba. Za pomocą przycisku Alert 24 czytelnik portalu ejarocin.pl dał nam znać o niecodziennym zjawisku. Wczoraj nad polskim niebem przeleciały Starlinki. Będzie je można obserwować także dziś.

 

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX. Docelowo ma składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej (ang. Low Earth Orbit, LEO) na trzech wysokościach – 340 km (ok. 7.500 satelitów), 550 km (ok. 1.600 satelitów) oraz 1.150 km (ok. 2.800 satelitów) nad Ziemią. Głównym celem działania systemu jest dostarczanie łączności internetowej na całym globie. Pierwsze satelity systemu zostały umieszczone na orbicie w maju 2019 roku. Do połowy 2020 roku umieszczono na orbicie kilkaset satelitów. Zakończenie budowy systemu (umieszczenie wszystkich 12 tys. urządzeń) jest planowane na rok 2027, lecz już w roku 2020 planowane było testowe uruchomienie systemu w niektórych punktach globu.

- Po tym jak Starlinki z serii 24(25), która została umieszczona na orbicie 29 kwietnia nagle „zgasły” (było to 4 maja nad ranem) nikt nie spodziewał się, że ta sama seria wróci na wieczorne niebo i ponownie je rozświetli. Dokładnie o 22:43 w piątkowy wieczór nad polskim niebem przeleciał sznur kosmicznego pociągu. Jest to pierwszy, dobrze widoczny wieczorny przelot w tym roku. To dobra informacja dla osób, które nie lubią wstawać na obserwację porannych przelotów – informuje Zbyszek z nocneniebo.pl.

Nagranie przelotu z piątkowego wieczora można zobaczyć poniżej.

Kolejny przelot już dziś

- Satelity są obecnie podzielone na dwie grupy. Mniejsza, złożona z ok. 20 satelitów przelatuje pierwsza, natomiast 3 minuty później na niebie pojawia się peleton 40 satelitów goniących pierwszą grupę. Z perspektywy Warszawy pierwszy przelot rozpocznie się o 21:23. Satelity wzejdą ponad południowo zachodni horyzont i przelecą w kierunku wschodnim. Przelot będzie widoczny w południowej części nieba na wysokości ok. 40 stopni. Czas całego przeloty to około 12 minut. Drugi przelot rozpocznie się o godzinie 22:57. Satelity wzejdą ponad zachodni horyzont i przelecą w kierunku wschodniego nieba po drodze mijając Wielką Niedźwiedzicę. W cień ziemi wejdą w gwiazdozbiorze Smoka. Cały przelot będzie można obserwować 12 minut – instruuje Zbyszek z nocneniebo.pl.

W którą dokładnie część nieba patrzeć w sobotni wieczór, aby zobaczyć na nim kosmiczny pociąg? Szczegóły znajdziecie tutaj.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%