Zamknij

Odnawialne źródła energii w gminie Jarocin? Spółki komunalne świecą przykładem (FOTO + WIDEO)

15:28, 16.02.2021 N.P Aktualizacja: 15:41, 16.02.2021
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Gmina Jarocin stawia na produkcję zielonej energii. W ramach wspólnego projektu miejskich spółek, obejmującego budowę instalacji fotowoltaicznych, łącznie zamontowanych zostanie ponad 4.100 sztuk paneli fotowoltaicznych.

 

Pierwszą jarocińską spółką, która zainwestowała w instalacje paneli fotowoltaicznych było ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskie Centrum Recyklingu. Na obiektach zakładu zamontowane jest 1.331 paneli o łącznej mocy 425 kW. W tym roku instalacja ma zostać rozbudowana po raz kolejny. O ponad 1.000 paneli o mocy blisko 400 kW. Tym samym ZGO-WCR jest w tym zakresie gminnym liderem. W 2020 roku w jego ślady poszły kolejne spółki gminne, inwestując w odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne wykonały: Zakład Usług Komunalnych, Jarocińska Agencja Rozwoju oraz Jarocińskie Linie Autobusowe. W tym roku kolejne instalacje pojawiły się już na obiektach Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także zostaną zamontowane na budynkach: Jarocin Sport oraz Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Projekt inwestycji w OZE, realizowany przez spółki, to pierwsze tak szeroko zakrojone działanie, zmierzające do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ramach Klastra Energia Jarocin. Łączna planowana moc instalacji to niemal 1,4 MW. W sumie zamontowanych zostanie 4.101 sztuk paneli fotowoltaicznych.

Realizacja ekologicznych inwestycji w OZE była możliwa m.in. dzięki uzyskanym dofinasowaniom oraz preferencyjnym pożyczkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Projekty, w ramach jarocińskiego klastra energetycznego, koordynuje spółka Energia Jarocin.

 

Panele fotowoltaiczne grupy kapitałowej Gminy Jarocin w liczbach:

4.101 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 1.383 kW

ZGO – Wielkopolskie Centrum Recyklingu

1.331 paneli fotowoltaicznych o mocy 425 kW

Zielona energia uzyskana jest tu, poza instalacjami fotowoltaicznymi, także z biogazu. Dzięki technologii, stosowanej przez spółkę, wyprodukowana energia elektryczna i cieplna pozwala na zasilanie całego zakładu oraz wygenerowanie nadwyżek. 2020 był rokiem osiągnięcia przez ZGO-WCR samowystarczalności energetycznej.

Zakład Usług Komunalnych

151 paneli fotowoltaicznych o mocy blisko 50 kW

Instalacja została zamontowana na dachu hali targowej. ZUK planuje jej rozbudowę o około 150 paneli o mocy ok. 50 kW. Zielona energia będzie wykorzystywana na potrzeby Zakładu Usług Komunalnych i hali targowej.

Jarocińskie Linie Autobusowe

147 paneli fotowoltaicznych o mocy 50 kW

Energia uzyskana ze słońca będzie zużyta w biurach, warsztacie oraz do oświetlenia placu. Planuje się ją również wykorzystać do zasilania powietrznych pomp ciepła, które zaopatrzą centralne ogrzewanie w ciepłą wodę.

Jarocińska Agencja Rozwoju

129 paneli fotowoltaicznych o mocy 42 kW

Dzięki inwestycji budynek spółki przy ul. Kościuszki jest samowystarczalny energetycznie.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

530 paneli fotowoltaicznych o mocy 175 kW

Instalacja powstała na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Witaszycach. Produkowana tu energia będzie wykorzystywana na potrzeby własne stacji.

[WIDEO]207[/WIDEO]

Jarocin Sport

548 paneli fotowoltaicznych o mocy 180 kWp

Instalacja powstanie w tym roku i wykorzystywana będzie na potrzeba centrum sportowo-rekreacyjnego.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

29 paneli fotowoltaicznych o mocy 10 kW

Panele zostaną zamontowane na budynku, w którym mieści się siedziba spółki. Energia będzie zużywana na potrzeby JTBS.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%