Zamknij

Jarocińska Agencja Rozwoju z własnym prądem

13:44, 14.09.2020 | N.P
Skomentuj
REKLAMA

Jarocińska Agencja Rozwoju zainwestowała w odnawialne źródła energii. Instalację fotowoltaiczną zamontowano na dachu budynku, w którym siedzibę mają m. in. także Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Usług Wspólnych Gminy Jarocin. Dzięki energii, pochodzącej ze słońca, obiekt będzie samowystarczalny energetycznie.

 

W ramach inwestycji, na budynku mieszczącym się przy ul. Kościuszki w Jarocinie zamontowano 129 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 42,57 kW. Budowa instalacji kosztowała blisko 140 tys. zł. Środki na ten cel gminna spółka pozyskała, w formie preferencyjnej pożyczki, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach naboru np. „Przedsięwzięcia w zakresie efektywności energetycznej i ochrony powietrza w roku 2020”. Dzięki panelom budynek, w którym, poza JAR-em, działają także m. in. Centrum Usług Wspólnych Gminy Jarocin i Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego, będzie samowystarczalny energetycznie.

Montaż instalacji, poza efektem ekologicznym, przyniesie nam także wymierne oszczędności – podkreśla Robert Cieślak, prezes JAR-u.

Budowa instalacji fotowoltaicznej przez Jarocińską Agencję Rozwoju to tylko część szerszego projektu, realizowanego przez pięć gminnych spółek. Podobne instalacje wybudują także: Zakład Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Jarocin Sport oraz Zakład Gospodarki Odpadami. Łączna planowana moc wszystkich instalacji to niemal 640 kWp. W sumie zamontowane zostaną 1.934 panele PV, które zajmą powierzchnię 3.160 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 3 mln zł. Dzięki realizacji projektu emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszy się o ponad 480 ton na rok. Gminne spółki realizują inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach jarocińskiego klastra energetycznego, we współpracy z jego liderem – Energią Jarocin, która koordynuje wszystkie przedsięwzięcia związane z zarządzaniem energią. Również tą pochodzącą z niekonwencjonalnych źródeł.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz