Zamknij
źródło: Commplace

Design wnętrza a obudowa kominka. Podpowiadamy najlepsze rozwiązania

19:18, 21.07.2021 Aktualizacja: 19:19, 16.08.2021

Design wnętrza a obudowa kominka. Podpowiadamy najlepsze rozwiązania

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Bricomarché, 73 proc. Polaków zdecydowało się w ostatnim czasie na przeprowadzenie prac remontowych. Na czym polegały? 72 proc. ankietowanych odświeżało ściany, a 59 proc. zmieniało wystrój wnętrza. Co piąty Polak planuje remont w najbliższym czasie. Lato to dobry okres by odświeżyć także wygląd swojego kominka. Jak obudować kominek by zyskał nowe oblicze? Podpowiadamy.

 

Kominek w domu wzbudza same dobre skojarzenia. Przywołuje na myśl ciepło, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na jego instalację. Nawet ci, którzy często lubią zmieniać coś w swoim otoczeniu. Kominki wolnostojące pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną, a indywidualnie zaprojektowana obudowa doskonale wpisze się w klimat naszych pomieszczeń. A skoro czas letnich remontów przed nami, pozostaje zdecydować, jak obudować kominek.

Do obudowy kominka należy wybierać wyłącznie niepalne materiały. Warto postawić na takie, które, zamiast przewodzić ciepło, potrafią je w sobie akumulować. Najpopularniejsze obudowy do kominków wykonywane są z płyt krzemianowo-wapiennych, bloczków, cegieł oraz kamienia. Jak obudować kominek w najprostszy sposób? Można w ogóle z tego zrezygnować. Najłatwiejszym sposobem na estetyczny kominek w domu jest wybranie wersji wolnostojącej. Takie urządzenie samo w sobie wygląda nowocześnie i elegancko.

– Przykładem takiego rozwiązania są piecyki wolnostojące Simply Unique. Ich prosty, klasyczny design sprawia, że pasują niemal do każdego rodzaju wnętrz. Łączą przy tym w sobie zalety kominków w zabudowie oraz funkcjonalność piecyka wolnostojącego – podpowiada Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy UNICO.

Niektóre firmy dają swoim klientom możliwość spersonalizowania wymarzonego kominka za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jak to możliwe?

- Dzięki specjalnemu konfiguratorowi. Taka opcję daje np. gama piecyków wolnostojących Modular, która cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród bardziej wymagających klientów. Dla tych, którzy zastanawiają się jak obudować kominek samodzielnie, polecamy skorzystanie z modułowych zabudów betonowych. Ten materiał dodatkowo akumuluje ciepło i oddaje je stopniowo, nawet po całkowitym wygaśnięciu kominka. Dzięki temu takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale także ekonomiczne – wyjaśnia ekspert z UNICO.

Innym sposobem na to jak obudować kominek jest zastosowanie płyt krzemianowo-wapiennych, które są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Tak obudowany kominek wygląda „lekko” i całość nie przytłacza pomieszczenia. Obecnie najrzadziej spotykanym rozwiązaniem jest obudowywanie kominka cegłą lub kamieniem. O ile cegła dobrze akumuluje ciepło i wolno stygnie, to równie wolno się nagrzewa. Z kolei obudowa z kamienia wiąże się z dość sporymi kosztami.

Eksperci nie zalecają samodzielnego obudowywania kominka płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu z profili, izolowanych wełną mineralną. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, warto powierzyć montaż doświadczonym fachowcom. Tylko oni tak zamontują płyty wełny, aby nie pyliła na pomieszczenie w trakcie eksploatacji kominka. Rozwiązań, jak widać, jest wiele. Jeśli zastanawiamy się, jak obudować kominek, przede wszystkim weźmy pod uwagę dwie kwestie. Nasze możliwości finansowe oraz ostateczny wygląd wnętrza.


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%