Zamknij

Porozumienie między Centrum Kształcenia i Wychowania i 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk. Czego dotyczy? (ZDJĘCIA)

15:55, 21.04.2021 CKiW Aktualizacja: 16:13, 21.04.2021
Skomentuj foto: CKiW Pleszew foto: CKiW Pleszew

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie o współpracy z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk. To zwieńczenie wspólnych wieloletnich działań obu jednostek, które regularnie współpracują ze sobą przy okazji imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym oraz państwowym.

 

W tym roku mija siedem lat, odkąd Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podjęło współpracę z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk. Teraz postanowiono ją sformalizować oficjalnie podpisując porozumienie. Uroczyste parafowanie dokumentu miało miejsce w siedzibie jednostki wojskowej w Sali Tradycji. Porozumienie zostało zawarte na pięć lat. Podpisali je: Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy oraz ppłk mgr inż. Jacek Gochno, dowódca Jednostki Wojskowej 3918.  

- Jako Centrum współpracujemy z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk od wielu lat i zawsze ta współpraca przebiegała wzorowo. Mam tu na myśli m.in. wszelkiego rodzaju uroczystości o charakterze patriotyczno-wojskowym, w którym jarocińskie wojsko brało udział. Wspólnie z dowództwem mamy też wiele nowych pomysłów na to, aby dalej prowadzić działania promocyjno-informacyjne dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród młodzieży Centrum. Chcemy też zachęcać kadrę dydaktyczną i naszych podopiecznych do udziału w ważnych wydarzeniach jednostki oraz uroczystościach państwowych i wojskowych. Zależy nam również na udziale przedstawicieli jednostki w uroczystościach organizowanych przez Centrum. Stąd też pomysł z podpisaniem porozumienia – wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Porozumienie zakłada m.in. popularyzację w środowisku Ochotniczych Hufców Pracy historii dorobku współczesnego oblicza Wojska Polskiego, przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży oraz realizację zadań w zakresie kształcenia i wychowania ludzi młodych, pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

- Bardzo mnie cieszy, że nasza współpraca została w pewien sposób sformalizowana. Działamy bowiem od lat razem przy okazji wielu ważnych przedsięwzięć patriotyczno-wojskowych. Teraz w ramach posiadanych możliwości ze swojej strony chcemy również realizować wspólne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe i sportowo-rekreacyjne. W kwestii udziału naszej jednostki w uroczystościach o charakterze państwowym i patriotycznym też się nic nie zmienia. Zależy nam na wymianie doświadczeń dotyczących wychowania i edukacji młodych ludzi w zakresie obronności państwa. Ze swej strony zapewnimy też wsparcie merytoryczne wyznaczonych żołnierzy w procesie edukacyjnym młodzieży Centrum – dodaje ppłk mgr inż. Jacek Gochno.

Podpisanie porozumienia o współpracy między 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk oraz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odbyło się w obecności Carlo Paolicelliego, zastępcy Komendanta Głównego OHP ds. zarządzania strategicznego oraz Krzysztofa Sokołowskiego, dyrektora Biura Prezydialnego OHP. Obaj panowie pogratulowali współpracy na linii Centrum – wojsko i życzyli dalszych, owocnych działań na rzecz krzewienia patriotycznych postaw wśród młodzieży i społeczeństwa Pleszewa i Jarocina.

Centrum Kształcenia i Wychowania w Pleszewie jest  ponadwojewódzką, państwową jednostką budżetowa Ochotniczych Hufców Pracy realizującą zintegrowany  system pomocy młodzieży wymagającej wsparcia instytucjonalnego. Jego podstawę stanowi zasada, w myśl której praca jest jednym z głównych czynników socjalizacji młodzieży pozwalającym na jej właściwe usamodzielnienie i odpowiedzialne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Z kolei 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk jest jedynym garnizonem w promieniu 30 km od Pleszewa, który nie został rozformowany pod koniec lat 90.  Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy to powstały koszary wybudowane przez Niemców. W 1918 roku jarocińscy powstańcy odebrali je bez walki Prusakom, a wkrótce potem stały się one miejscem formowania pięciu kompanii powstańczych. Te wzięły udział w walkach na wszystkich frontach Powstania Wielkopolskiego. I tak przez lata toczyły się losy jarocińskiego wojska. Obecnie batalion zajmuje się m.in. budową i odbudową lotnisk różnych klas.

Zdjęcia z podpisania porozumienia znajdziecie w galerii pod artykułem. 

(CKiW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%