Zamknij

Nowe stowarzyszenie w Jarocinie. Niestandardowe, bo międzymiastowe (ZDJĘCIA)

15:27, 19.01.2022 . Aktualizacja: 15:43, 19.01.2022
Skomentuj foto.: Robert Kaźmierczak foto.: Robert Kaźmierczak

W Jarocinie powstaje nowa organizacja pozarządowa. Niestandardowa, bo międzymiastowa. To Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie Wspólna Pamięć. Zajmie się przede wszystkim podtrzymywaniem pamięci o wypędzonych i wysiedlonych jarociniakach. 

 

- Skoro wciąż pojawiają się nowe historie, nowi ludzie, coraz więcej wiemy, to może byśmy założyli stowarzyszenie, w którym spotkaliby się żyjący wypędzeni, dzieci i wnukowie wypędzonych, a także osoby zainteresowane tym tematem? – kilka tygodni temu zaproponował Jarosław Szych, syn i wnuk osób wypędzonych w grudniu 1939 roku z Jarocina do Opoczna. – Samo życie pokazuje, że coraz mniej o tym wiemy, coraz mniej jest świadków tamtych wydarzeń, coraz mniej prawdziwych informacji o nich do nas dociera. (…) To zainspirowało mnie, aby założyć stowarzyszenie, które będzie mogło wiele informacji sprostować i zachować – dodał na spotkaniu założycielskim Jarocińsko-Opoczyńskiego Stowarzyszenia Wspólna Pamięć.

Pojawiło się na nim 25 osób. Nie tylko z Jarocina. Dzięki łączu internetowemu obecni byli także: Tomasz Łuczkowski, wiceburmistrz Opoczna, Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Jerzy Misiurski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Opocznie czy Jacek Kranz, wnuk dr Leona Idaszewskiego, dziś mieszkający w Bieszczadach.

Zebrani wybrali nazwę stowarzyszenia. Z trzech propozycji: Stowarzyszenie Jarocinian i Opocznian Wspólna Pamięć, Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie Wspólna Pamięć oraz Stowarzyszenie Ziemi Jarocińskiej i Opoczyńskiej Wspólna Pamięć postawili na drugą. Pochylili się nad statutem organizacji i wybrali jej komitet założycielski oraz władze. Do komitetu trafili: Jarosław Szych, Robert Kaźmierczak i Sebastian Pluta. To oni zajmują się legalizacją nowo powstałej organizacji. W jej władzach zaś znaleźli się: Jarosław Szych, prezes; Adam Grabowski i Miłosz Dziurzyński, wiceprezesi; Robert Kaźmierczak, sekretarz; Genowefa Doczekalska, skarbnik i Barbara Siwińska oraz Jerzy Misiurski, członkowie. W skład komisji rewizyjnej weszli: Ilona Kaczmarek, Iwona Pietras i Paweł Rozpendowski, który został jej przewodniczącym. Składki członkowie ustalono w wysokości 5 zł miesięcznie.

 

Cele Jarocińsko-Opoczyńskiego Stowarzyszenia Wspólna Pamięć:

- dokumentowanie i popularyzacja wspólnej historii jarocinian i opocznian,

- podtrzymywanie pamięci o wypędzonych i wysiedlonych w czasie II wojny światowej mieszkańców powiatu jarocińskiego, w tym na teren ziemi opoczyńskiej oraz uzyskanej tam pomocy i wspólnego funkcjonowania dwóch społeczności,

- inicjowanie oraz realizacja działań o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, sportowym, społecznym sprzyjających poznaniu, integracji i współpracy społeczności lokalnych powiatu jarocińskiego i opoczyńskiego.

 

Stowarzyszenie swoje cele zamierza realizować poprzez:

- prowadzenie działań edukacyjnych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych;

- organizację warsztatów, wykładów, konferencji i seminariów;

- prowadzenie badań naukowych i publikację ich wyników, dokumentowanie i upowszechnianie wspólnej jarocińsko-opoczyńskiej historii;

- prowadzenie działalności wydawniczej, produkcji audycji radiowych i filmów, podcastów, stron internetowych i profili na platformach mediów społecznościowych;

- organizację i współorganizację przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, społecznych, turystycznych, krajoznawczych; inne działania sprzyjające realizacji celów Stowarzyszenia.

Zdjęcia ze spotkania założycielskiego nowego stowarzyszenia w Jarocinie zobaczcie w galerii pod artykułem

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%