Zamknij

Milion złotych dla Młyna nad Lutynią! Na co zastanie wydany? O tym zdecydują mieszkańcy

15:49, 16.11.2022 N.P Aktualizacja: 15:58, 16.11.2022
Skomentuj foto.: materiały prasowe foto.: materiały prasowe

Młyn nad Lutynią zwyciężył w I etapie konkursu pn. „Nasz Zabytek” w województwie wielkopolskim. Teraz ruszył II etap – na zagospodarowanie Młyna nad Lutynią. O tym, co ma się w nim znaleźć mają zadecydować mieszkańcy.

 

Z pomysłem, by zgłosić Młyn nad Lutynią do konkursu, wystąpiła Katarzyna Dorsz, mieszkanka Wilkowyi, pełniąca jednocześnie funkcję prezeski Fundacji Rozwoju Południowej Wielkopolski.

- Pomysł złożenia tego wniosku pojawił się stosunkowo późno, ale w ciągu tygodnia dotarłam do mieszkańców, którzy porobili zdjęcia przy Młynie. W akcję wciągnęłam też szkołę. Cieszę się, że to wyszło i mam nadzieję, że mieszkańców także ucieszy to, że będziemy mieli taką wizytówkę naszej wsi – mówi Katarzyna Dorsz.

Młyn nad Lutynią zajął pierwsze miejsce w konkursie „Nasz Zabytek”. Pierwszy raz w historii rywalizacji wygrał ją obiekt z Wielkopolski. Tym samym gmina Jarocin dostanie 1 mln zł na modernizację Młyna. Fundacja Most the Most, przydzielająca dotacje, wymaga, aby było to miejsce spajające mieszkańców, dostępne dla odwiedzających przez cały rok oraz bez barier architektonicznych. Co ma się znaleźć w Młynie? O tym zadecyduje lokalna społeczność.

Do 27 listopada mieszkańcy nie tylko Wilkowyi, ale całej gminy, mogą zgłaszać pomysły, w jaki sposób chcieliby użytkować zabytek. Można to zrobić, wypełniając elektroniczny formularz tutaj lub telefonicznie – pod nr tel.: 517 884 088 lub 22 47 55 111.

- Musi to być przemyślany pomysł. Fundacji Most the Most zależy, żeby to był obiekt, który będzie służył całorocznie. Żeby tak się stało, trzeba ponieść duże koszty. Sama wymiana elewacji oraz okien będzie sporo kosztować i musimy pomyśleć co zrobić z resztą funduszy, tak aby móc ten obiekt odwiedzać przez cały rok. Planujemy, aby to miejsce było poświęcone pamiątkom związanym z Wilkowyją, ale też, aby był to przystanek przy nowobudowanej ścieżce rowerowej. Mieszkańcom zależy, żeby teren przy młynie był ciekawie zagospodarowany – mówi Katarzyna Dorsz.

21 listopada o 17:00 w sali wiejskiej w Wilkowyi odbędzie się zebranie, w którym wezmą udział burmistrz Jarocina oraz przedstawiciele Fundacji Most the Most. Spotkanie będzie okazją, by również zgłosić swoje pomysły.

Czy w Młynie znów pojawi się charakterystyczne koło młyńskie?

- To miałoby sens przy odtworzeniu zapory wodnej, przy której projekcie pracujemy z Wodami Polskimi. To jest pieśń odległej przyszłości, bo same prace przygotowawcze mogą trwać trzy lata. Jest dobra współpraca z Lasami Państwowymi i w miejscu, gdzie budowana ścieżka rowerowa będzie dochodzić do drogi gminnej – na łączce przy drodze Wilkowyja-Bachorzew – Lasy chcą zrobić miejsce spotkań, plac zabaw, ścieżkę edukacyjną i taki projekt będą składali do swojego przyszłorocznego budżetu. To by się wspaniale komponowało z całością – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Fundacja Most the Most przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z jego właścicielem i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.

Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem Młyna nad Lutynią (Gminą Jarocin), Fundacja Most the Most przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji wyniesie 1 mln zł.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%