Zamknij

Dni Patrona Miasta. Sportowo, wojskowo i historycznie (DUŻO ZDJĘĆ)

16:29, 13.11.2019 N.P Aktualizacja: 20:11, 13.11.2019
Skomentuj foto.: Natalia Pluta i Gmina Jarocin foto.: Natalia Pluta i Gmina Jarocin

Niedziela była trzecim dniem obchodów Święta Patrona Miasta. Upłynęła pod znakiem pamięci o historii. To tego dnia 101 pływaków przepłynęło razem 101 długości jarocińskiego basenu. W ten sposób upamiętniło 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk opanowali jarociński rynek. Zorganizowali tam Piknik Militarny. W Muzeum Regionalnym w Jarocinie odbyła się promocja książki pt. „Gola pod Jaraczewem w pradziejach”. Publikację stworzyli wspólnie prof. Ryszard Grygiel, dr Michał Grygiel oraz mgr Waldemar Stasiak.

 

101 pływaków wzięło udział w sztafecie memoriałowej upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie. Wydarzeniu, które odbyło się na basenie Jarocin Sport, przyświecało hasło „Łączmy się”. Prawdziwie złączyło pokolenia. Najmłodszy uczestnik sztafety miał 8, najstarszy 78 lat. Wśród pływaków znaleźli się też dwaj dawni mieszkańcy Jarocina, którzy nadal chcą mieć kontakt z miastem, z którego pochodzą. Po pokonaniu pełnej długości basenu w dowolnym stylu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, okolicznościowy medal oraz czerwoną rozetkę powstańczą z wizytówką i ulotkę informującą o wydarzeniach, które poprzedziły w Jarocinie wybuch Powstania Wielkopolskiego. Nagrody wręczał Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina. Pływacka akcja została zorganizowana po raz kolejny przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Koło Jarocin w ramach Dni Patrona Miasta. Partnerami wydarzenia byli: ZHP Hufiec Jarocin, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, Grupa Rekonstrukcyjna „Jedność”, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk oraz spółka Jarocin Sport. Zdjęcia z tego wydarzenia zobacz tutaj.

Żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk opanowali rynek. Przez sześć godzin wszystkim chętnym pokazywali swój sprzęt – samochody i broń. A tych nie brakowało. Kolejki ustawiały się, by choć na chwilę wsiąść do gigantycznej koparki. Czołg także robił odpowiednie wrażenie na odwiedzających Piknik Militarny. Szczególnie najmłodszych. Pokazywano filmy o Powstaniu Wielkopolskim. 1.000 porcji wojskowej grochówki rozeszło się w mig. Na płycie rynku pojawiła się ścieżka saperska. Każdy chętny mógł zostać saperem, a także wojskowym łącznościowcem. Podczas uroczystego apelu wręczono mianowania na kolejne stopnie awansu zawodowego. Odśpiewano „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego”. Zdjęcia z tego wydarzenia zobacz tutaj.

„Gola pod Jaraczewem w pradziejach” to najnowsza publikacja, której współautorem jest prof. Ryszard Grygiel. Pochodzący z Jarocina emerytowany dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Książka jest wynikiem badań, które przeprowadzono w Goli w latach 2003-2004. Profesor napisał ją wraz z dr. Michałem Grygielem z Uniwersytetu Jagiellońskiego (swoim synem) oraz mgr. Waldemarem Stasiakiem, pracownikiem MAiE w Łodzi. Podczas spotkania autorskiego w Muzeum Regionalnym w Jarocinie panowie Ryszard i Michał Grygielowie opowiedzieli o tym, czego dowiedzieli się o Goli z wykopalisk. Prelekcje miały charakter popularno-naukowy okraszony mnóstwem ciekawostek. Na muzealnej ekspozycji można było zobaczyć to, co archeolodzy wykopali z ziemi pod Jaraczewem. Zdjęcia z tego wydarzenia zobaczcie w galerii pod artykułem.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%