Zamknij

Starania Jarocina docenione w Warszawie. Tym razem ekologiczne

16:22, 22.09.2020 N.P Aktualizacja: 16:30, 22.09.2020
Skomentuj foto.: Gmina Jarocin foto.: Gmina Jarocin

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, odebrał nagrodę główną konkursie „Eco-Miasto”. Przyznano ją za „Gospodarkę odpadami”.

 

Jarocin został doceniony za inwestycje w zakresie rozwoju infrastruktury do przetwarzania odpadów komunalnych. Szczególną uwagę zwrócono na pozyskiwanie biogazu z odpadów biodegradowalnych i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej na potrzeby Zakładu Gospodarki Odpadami.

- Jestem niezmiernie zaszczycony nagrodą, która jest efektem współpracy 20. samorządów, których gmina Jarocin jest liderem. Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, nasza gmina obsługuje obszar znacznie większy niż nasze miasto, które liczy 25 tys. mieszkańców. Jest to bowiem 300-tysięczna aglomeracja, od granicy Poznania, aż po granice Kalisza. Nie byłoby naszego sukcesu nie tylko bez współpracy między samorządami, ale i bez współpracy z rządem, szczególnie Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I ta współpraca nadal jest potrzebna, co wielokrotnie jest - i wciąż powinno być – podkreślane – dodał Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Nagrody wręczali: Frederic Billet, Ambasador Francji w Polsce, Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz przedstawiciele partnerów strategicznych projektu – Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacji Veolia.

„Eco-Miasto” to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. Pierwsza edycja konkursu Eco-Miasto odbyła się w 2013 roku. Ma on na celu nagrodzenie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależnie od ich rozmiaru. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostają dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział blisko 100 miast. Tradycją projektu „Eco-Miasto” jest konferencja wieńcząca konkurs, stanowiąca platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami polskich i zagranicznych samorządów, ekspertów ochrony środowiska oraz specjalistów ds. innowacyjnych technologii. W pierwszym dniu, debaty będą dotyczyć roli samorządowców i lokalnych społeczności w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. W tym roku odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

(N.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%