Zamknij

Środa Wlkp. wraca do ZGO. Podpisała porozumienie z Jarocinem

16:21, 09.07.2019 N.P Aktualizacja: 21:23, 12.07.2019
Skomentuj foto.: Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie foto.: Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie

Gmina Środa Wielkopolska przystąpiła do porozumienia międzygminnego. Od dziś wszystkie swoje śmieci będzie woziła do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie. Co zyska na tym gmina Jarocin? Jakie korzyści będą mieli mieszkańcy Środy?

 

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina i Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wlkp., dziś podpisali dokument, na mocy którego gmina Środa Wlkp. wstępuje do porozumienia międzygminnego. Od tego momentu zagospodarowaniem średzkich odpadów komunalnych zajmuje się ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu.

- Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które reguluje wiele spraw związanych z gospodarką odpadami. (...) Porozumienie doskonale funkcjonuje. Jesteśmy dość sporą gminą. Myślę, że będziemy jego uzupełnieniem i podporą. Mam nadzieję, że wniesiemy wiele dobrego do samego porozumienia i do tego, abyśmy wspólnie radzili nad tym, co i jak zrobić z odpadami ze wszystkich gmin. Jak wiadomo odpady zawsze były i będą i trzeba sobie umieć z nimi jakoś radzić. Myślę, że w Jarocinie doskonale są zagospodarowywane i mam nadzieję, że te odpady, które będą trafiały tutaj z gminy Środa Wlkp., będą dobrze zagospodarowane, zutylizowane czy przetworzone. Tak, abyśmy mogli wspólnie ograniczać zarówno ich ilość jak i cenę za odpady, którą mieszkańcy niestety muszą ponosić – mówi Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wlkp.

Przypomnijmy, że gmina Środa Wlkp. już wcześniej należała do porozumienia międzygminnego, którego liderem jest gmina Jarocin. Współpraca skończyła się w 2014 roku. Ówcześni włodarze Jarocina i Środy Wlkp. nie mogli dojść do porozumienia w kwestii objęcia przez Środę Wlkp. udziałów w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Jarocinie. Gmina Środa Wlkp. zaczęła wozić swoje śmieci do prywatnej instalacji w Pławcach. Po zmianie władz w Jarocinie i Środzie sytuacja wróciła do normy.

- (…) Celem tego porozumienia gospodarki odpadowej jest to, aby wykorzystać efekt skali kilkunastu gmin i doprowadzić do tego, aby odpady komunalne z naszych gmin zostały usuwane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, a ponieważ właścicielami spółki ZGO i sygnatariuszami porozumienia są burmistrzowie i wójtowie gmin chodzi nam o to, by zrobić to zgodnie z prawem i jak najtaniej. Cieszę się, że dzięki współpracy wszystkich wójtów i burmistrzów, tego, że właścicielem ZGO są gminy, udaje się to osiągnąć. Spełniamy w tej chwili najwyższe wymogi, porównując inne porozumienia czy zakłady funkcjonujące w Polsce. Jednocześnie, co najważniejsze dla naszych mieszkańców, mimo że ceny odpadów rosną i pewnie dalej będą rosły, chodzi o to, żeby w naszym związku były jak najtańsze. I to się udaje robić – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

 

Jakie korzyści z podpisanego dziś porozumienia międzygminnego mają Jarocin i Środa Wlkp.?

Im więcej odpadów trafia na instalację w ZGO-WCR, tym tylko lepiej dla Jarocina. Połowa opłaty marszałkowskiej, którą płacą wszystkie gminy objęte porozumieniem, wraca do gminy Jarocin. Ponadto ZGO płaci najwyższy podatek od nieruchomości w gminie. Jest też jednym z największych pracodawców.

Gmina Środa Wlkp., przede wszystkim, dzięki porozumieniu ureguluje gospodarkę odpadami na swoim terenie. Będzie też korzystała z jednej z najnowocześniejszych instalacji przetwarzania odpadów.

Jarocin i Środa Wlkp. obopólnie skorzystają na podpisanej dziś umowie. Im więcej gmin w jarocińskim porozumieniu międzygminnym, tym stabilniejsza gospodarka odpadowa i mniejsze koszty dla mieszkańców. 

 

Czy dzięki porozumieniu międzygminnemu rachunki za śmieci w gminie Środa Wlkp. będą niższe?

Burmistrz nie odpowiada jednoznacznie.

- To wszystko zależy od tego, jak będziemy konstruować naszą gospodarkę śmieciową. Stoimy teraz przed bardzo trudnym wyzwaniem, ponieważ gospodarka śmieciowa w Środzie jest prowadzona w oparciu o dwie frakcje – zmieszaną i selektywną. Mamy śmieci podzielone na dwa worki i musimy najpierw dokonać zupełnego przemodelowania systemu i to będzie robione w pierwszym etapie. Dopiero, gdy będziemy mieć (…) wyselekcjonowane odpady z frakcji zmieszanej, będziemy mogli mówić o cenach. Dopóki to nie nastąpi, raczej niewiele się zmieni. Dążymy do tego, aby ten system zreorganizować. Będziemy przy tym korzystali z doświadczenia kolegów z Jarocina – mówi Piotr Mieloch.  

Gmina Jarocin nie ma żadnych kosztów związanych z przyjęciem kolejnej gminy do porozumienia międzygminnego. Razem ze Środą Wlkp. jest ich tam już 19.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%